Firdevsî-i Rûmî Süleymânnâme-i Kebîr 28. cilt (İnceleme-metin)
Firdevsi-i Rumi Süleymanname-i Kebir, 28. Volume 28 (Review-text)
- Tez No: 931141
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
15. ve 16. yüzyıl fetihnâme ve gazavatnâme türünde yazılan, eserler açısından önemli bir yüzyıldır. Bu yüzyılda, Kanuni Sultan Süleyman ve Hz. Süleyman'ı anlatan Süleymânnâmeler kaleme alınmıştır. Hz. Süleyman'ı konu edinen, Süleymânnâme-i Kebîr adlı eser, Firdevsî-i Rûmî tarafından yazılmıştır. Bu eser; mitoloji, tıp, tarih, coğrafya, kimya, simya gibi bilimleri içermektedir. Bu bilimlerin yanı sıra öğüt ve bilgi vermesi açısından ansiklopedik bir niteliğe sahiptir. 81 cilt kapsamında çalışmamızda, Topkapı Sarayı Millet Kütüphanesi içerisinde yer alan H. 1527 numaralı yerde bulunan 28. cilt esas alınmaktadır. Bu cilt kapsamında giriş bölümünde Süleymânnâme türüne, kutsal kitaplarda ve mitolojide Süleyman peygamberin yerinin tespit edilmesine, birinci bölümde musannifin hayatı ve eserlerine, Süleymânnâme-i Kebîr doğrultusunda bu zamana kadar yapılan tezlerdeki yapı ve muhteva özelliklerine, yazmalar başta olmak üzere yapılan tezlere, makalelere ve kitaplara, ikinci bölümde eserin 28. cildindeki şekil ve muhteva özelliklerine, üçüncü bölümde ise metnin nüshasına, metnin hazırlanmasındaki yöntemlere ve metne yer verilmektedir. Sonuç kısmında, cildin genel sonucundan bahsedildikten sonra kısaca ne elde edildiğine dair bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The 15th and 16th centuries are an important century in terms of works fetihnâmes (letter of conquer) and gazavatnâmes (a literary text about the struggle or battles fought against an enemy). Süleymannames – i.e. literary texts themed around Sultan Suleiman the Magnificent and Prophet Suleyman (Solomon) – were penned during this period. Süleymânnâme-i Kebîr by Firdevsî-i Rûmî talks about the Prophet Solomon ,and touches upon branches of sciences including mythology, medicine, history, geography, chemistry and alchemy, and offers advice and wisdom – thereby having an encyclopaedic quality. This study focused on volume 28 (out of 81 volumes in total) Suleymanname-ı Kebir, from the Topkapı Palace Millet (National) Library (number: H.1527). Within the scope of this volume, introduction mentions about the genre of Suleymannames, and determnation of palace of the Solomon in holy scriptures and mythology. The section one gives information about the life and works of the book's author, and the structure and content features of the theses and dissertations made so far based on Süleymânnâme-i Kebîr, as well as theses, articles, and books, primarily manuscripts. The section two includes the form and content features of the volume 28 specifially. The section three includes a copy the text, and mentions about the methods used to prepare it. The conclusion discusses the volume's general condition, and summarizes what has been learned.