Diyabetik ayak ülserli hastalarda profilin-1 düzeylerinin periferik arter hastalığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between profilin-1 levels and peripheral artery disease in patients with diabetic foot ulcer
- Tez No: 859002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KARAASLAN, PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar (ASKVH), diyabetes mellituslu (DM) bireylerde oldukça sık görülmekte ve bu hasta grubunda en önde gelen ölüm sebebidir. ASKVH'lerden biri olan periferik arter hastalığı da (PAH) diyabetik ayak ülserli (DAÜ) hastaların yaklaşık %50'sini etkilemektedir. Profilin 1 (Pfn1), aterosklerotik süreçte rolleri incelenen çok sayıda biyokimyasal serum belirtecinden biri olmakla birlikte DAÜ'lü hastalarda çalışması bulunmamaktadır. Bu yüzden bu çalışmada PAH'ı olan ve olmayan DAÜ'lü hastalarda Pfn1 düzeylerini karşılaştırıp, Pfn1 düzeyleri üzerinde etkili olan klinik ve biyokimyasal parametreleri tespit etmeyi amaçladık. Yöntemler: Çalışmamıza DAÜ nedeniyle takipli, 44'ünde eşlik eden PAH'ı olan ve 44'ünde eşlik eden PAH'ı olmayan toplam 88 tip 2 DM'li (T2DM) birey prospektif olarak dahil edildi. DAÜ'ler Wagner sınıflamasına göre derecelendirildi. PAH'ın tanısı için fizik muayene, doppler ultrasonografik inceleme ve varsa bilgisayarlı tomografik anjiografi (BTA) sonuçları kullanıldı. Tüm katılımcıların demografik verileri, klinik bulguları, rutin bakılan lipit düzeyleri, böbrek fonksiyon testleri, hemoglobin A1c ve Pfn1 düzeyleri karşılaştırılmak üzere kayıt altına alındı. Bulgular: Hastaların %25'inde DAÜ nedeniyle ampütasyon öyküsü, %43.2'sinde koroner arter hastalığı (KAH), %13.6'sında geçirilmiş serebro-vasküler olay (SVO), %59.1'inde hipertansiyon (HT), %46.6'sında hiperlipidemi (HL) ve %64.8'inde ise proteinüri mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objectives: Atherosclerotic cardiovascular diseases (ASCVDs) are quite common in individuals with diabetes mellitus (DM) and are a leading cause of death in this population. Peripheral artery disease (PAD), a type of ASCVDs, affects approximately 50% of patients with diabetic foot ulcers (DFUs). Although profilin 1 (Pfn1) is one of the serum biochemical markers studied in the atherosclerotic processes, it has not investigated in patients with DFU. Therefore, we aimed to compare Pfn1 levels in DFU patients with and without PAH and to identify clinical and biochemical factors that might influence Pfn1 levels. Methods: A total of 88 individuals with type 2 DM, 44 with and 44 without concomitant PAH, were prospectively enrolled in our study. The Wagner classification system is used to grade DFUs. Physical examination, Doppler ultrasound and, if available, the results of computed tomography angiography were used to diagnose PAH. Demographic data, clinical findings, routine lipid levels, renal function tests, haemoglobin A1c and Pfn1 levels of all participants were recorded for comparison. Results: The study observed the following characteristics among our participants: 25% had a history of amputation due to DFU, 43.2% had coronary artery disease (CAD), 13.6% had previous cerebrovascular disease (CVD), 59.1% had hypertension (HT), 46.6% had hyperlipidemia (HL) and 64.8% had proteinuria.