Kırşehir ve Niğde masiflerindeki temel metamorfik kayaların petrolojisi
Petrology of basic metamorphic rocks in Kırşehir and Niğde massifs
- Tez No: 859008
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KAĞAN KADIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu tez çalışmasında, Kırşehir ve Niğde masifi metamorfik kayalarının oluşum/metamorfizma zamanlarını ve oluşum koşullarını belirlemek için petrojenetik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı içerisinde yer alan Karıncalı köyü (Kırşehir Masifine) metamorfik kayaları, yeşilşist-yeşilşist granat zonu ve amfibolit fasiyesinde metamorfizmaya uğramış kayalardır. Çalışma alanında yer alan kayalardaki ayrıntılı petrografi ve Konfokal Raman Spektrometre (KRS) analiz incelemelerinde amfibolit, epidot amfibolit, aktinolit tremolitşist, granat amfibolşist, granat mika kuvarsşist, mika kuvarsşist, granat mika kuvars albitşist, grafit kuvarsşist, muskovit kuvarsşist, kuvarsit, kalkşist ve mermer kaya topluluğundan oluştuğu belirlenmiştir. Üçkapılı köyü yöresinde gözlenen granitoidler Niğde Gümüşler metamorfitlerine sokulum yapmıştır. Metamorfitler; amfibolit fasiyesi, yeşilşist fasiyesi ve yer yer kısmi ergimeye uğramış migmatitlerden oluşmaktadır. Bunlar; amfibolit, granat amfibolit, epidot amfibolit, sillimanit mika kuvarsşist, granat sillimanit mika kuvarsşist, sillimanit mika kuvarsgnays, sillimanit biyotit kuvarsgnays, granat sillimanit mika kuvarsgnays, mika kuvarsşist, granat kuvars mikaşist, mika kuvarsgnays, kuvarsit, mika kuvarsit, kalkşist ve mermer kaya topluluğundan oluşmaktadır. Amfibolit örneklerinde 625-659 ͦC, yeşilşist fasiyesinde 4-5 kbar sabit basınçta 416±10oC sıcaklık değerleri elde edilmiştir. Çalışma sahasında (Karıncalı) metamorfitlerden elde edilen muskovitlerden 71,83±0,54 My, biyotitlerden 73,94±0,23 My ve amfibollerden 87,51±0,72 My, 97,17±0,94 My, 111,26±0,41 My yaş elde edilmiştir. Üçkapılı metamorfitlerine ait biyotitlerden 77,46 ±0,22 My plato yaşı (Kampaniyen) ve muskovitlerden 82,20 ± 0,25 My (Kampaniyen) yaşı elde edilmiştir. Üçkapılı granitinde zirkonlardan yapılan 238U-206Pb yaşlandırmayla 82.3 ±0.53 My yaşı elde edilmiştir. Yapılan jeokronolojik çalışmalar ışığında bölgenin bölgesel metamorfizma süreçlerı dışında gerek intrüziflerin doğrudan kontakt metamorfizmaya etkileri gerekse dolaylı yönden bu intrüziflerin bölgenin temel metamorfik kayaları üzerinde yeniden metamorfizma
Özet (Çeviri)
In this thesis, petrogenetic studies were carried out to determine the formation/metamorphism times and formation conditions of the metamorphic rocks of the Kırşehir and Niğde massifs. The metamorphic rocks of Karıncalı village (Kırşehir Massif) in the research area the rocks have undergone metamorphism in the greenschist-greenschist garnet zone and amphibolite facies. Detailed petrography and Confocal Raman Spectrometer (CRS) analysis of the rocks in the study area revealed clinoamphibole + plagioclase + titanite, clinoamphibole + clinozoisite + epidote + plagioclase + titanite, albite + quartz + muscovite + biotite ± garnet, actinolite + tremolite + chlorite + quartz, calcite + quartz + muscovite and sericite + quartz + graphite. The granitoids observed in the Üçkapılı village region are intruded by Niğde Gümüşler metamorphic rocks. The metamorphic rocks consist of amphibolite facies, greenschist facies and partially melted migmatites in places. They consist of amphibolite, garnet amphibolite, epidote amphibolite, sillimanite mica quartzschist, garnet sillimanite mica quartzschist, sillimanite mica quartzgnays, sillimanite biotite quartzgnays, garnet sillimanite mica quartzgnays, mica quartzschist, garnet quartz micaschist, mica quartzgnays, quartzite, mica quartzite, calcchist and marble rock assemblage. Temperature values of 625-659 ͦC were obtained in amphibolite samples and 416±10 oC at a constant pressure of 4-5 kbar in greenschist facies. In the study area (Karıncalı), muscovites from metamorphites yielded an age of 71.83±0.54 My, biotites 73.94±0.23 My and amphiboles 87.51±0.72 My, 97.17±0.94 My, 111.26±0.41 My. Biotites from Üçkapılı metamorphic rocks yielded a plateau age of 77.46 ± 0.22 My (Campanian) and Muscovites yielded an age of 82.20 ± 0.25 My (Campanian). 238U-206Pb age of 82.3 ± 0.53 My was obtained from zircons in Üçkapılı granite. In the geochronological studies, it has been determined that, apart from the regional metamorphism processes of the region, the geochronological history of the main system is significantly affected by both the direct effects of the intrusives on the contact metamorphism and indirectly by the re-metamorphism of these intrusives on the basic metamorphic rocks of the region.