İsfendiyar Feyzipur ve şiir dünyası
İsfendiyar Feyzipur and the poetry world of him
  1. Tez No: 859009
  2. Yazar: HACER YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAFKASYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
İsfendiyar Feyzipur, 1964 yılında İran'ın Sulduz bölgesinin Mehemmed Yâr köyünün Çaykırağı Mahallesi'nde değirmenci bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelir. İlköğretiminin bir yılını Mehemmed Yâr'da, geriye kalan öğrenimini Nağadey ve Tahran'da devam ettirir. Okul hayatından sonra arı yetiştiriciliğiyle uğraşan Feyzipur hâlâ bu mesleğini devam ettirmektedir. Çocukluğundan itibaren âşıklığa ilgi duyar. Kendisine mahlas olarak“Sulduz Değirmançıoğlu”adını alır. Hemen her bakımdan âşıklık geleneğinin hususiyetlerini bilen, geleneğin sürdürülmesinde oldukça katkısı olan bir âşıktır. Doğup büyüdüğü topraklar acıların ve savaşların yoğun yaşandığı, vatan, bayrak, millet gibi kavramların en çok anlam kazandığı bölgedir. Bu nedenle Feyzipur'un şiirlerinde söz edilen bu kavramlar önemli yer tutar. Bu kavramların yanında yoksulluk, yiğitlik, ihanet, dayanışma, aşk, adalet, bağımsızlık gibi konular da işlenmiştir. Bu çalışmada İsfendiyar Feyzipur'un“Sulduzun Dan Sazı”adlı şiir kitabı Türkiye Türkçesine aktarılmış ve bu şiirler temaları bakımından yirmi dört başlıkta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İsfendiyar Feyzipur was born in 1964 as the son of a miller family in the Çaykırağı District of Mehemmed Yâr village in the Sulduz region of Iran. He continued his primary education for one year in Mehemmed Yâr and the remaining education in Nagadey and Tehran. Feyzipur, who was engaged in bee breeding after his school life, continues this profession. He has been interested in minstrelsy since his childhood. He takes the pseudonym“Sulduz Değirmançıoğlu”. He is a minstrel who knows the characteristics of the minstrel tradition in almost every respect and contributes greatly to the continuation of the tradition. The land where he was born and raised is the region where suffering and wars are intense and where concepts such as homeland, flag and nation gain the most meaning. For this reason, these concepts mentioned in Feyzipur's poems have an important place. In addition to these concepts, topics such as poverty, bravery, betrayal, solidarity, love, justice, and independence are also discussed. In this study, İsfendiyar Feyzipur's poetry book“Sulduzun Dan Sazı”was translated into Turkey Turkish and these poems were examined under twenty-four titles in terms of their themes.