Türkiye'de meydana gelen başlıca ekonomik krizler ve Arjantin ekonomik krizi ile karşılaştırılması
Major economic crises in Turkey and comparison with the Argentinian economic crisis
- Tez No: 859015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; var olan yazının incelenerek ortaya çıkan en sistemli hali ile anlamlı bir analiz yapılmasıdır. Dünden bugüne dünya ekonomisine bakıldığında uzun yıllar boyunca ekonomik istikrarsızlık yaşadığı görülecektir. Ekonomi alanında yaşanan bu istikrarsızlık birçok teknolojik gelişme ve küreselleşmenin etkisi ile dünya ülkelerini etkisi altına almıştır. Teknolojik gelişmeler, küreselleşme ve birçok faktörün etkisiyle ekonomik kriz varlığını göstermiştir. Çalışmanın ilk bölümünde kriz kavramı, krizin doğası, kriz türleri ve kriz modelleri üzerinde durulacak ekonomik krizlerin göstergeleri, ekonomik krizin belirleyici özellikleri ve dünya üzerinde meydana gelen en önemli ekonomik krizlere yer verilerek açıklanacaktır. İkinci bölümde ise Türkiye Cumhuriyetin de meydana gelen ekonomik kriz türleri ayrıntılı olarak ele alınacaktır ve son bölümde Arjantin Krizi ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this; It is to make a meaningful analysis in its most systematic form by examining the existing text. When it is looked at the World economy from past to present, it will be seen that there has been economic instabilty for many years. This instability in the field of economy has affected the countries of the World with the influence of many tecnological developments and Globalization. It has shown its existence with the economic crisis due to tecnological developments, globalization and manyfactors. The. The first chaptırof the study will focus on the concept of crisis, the natüre of crisis, types of crisis and crisis models. Indicators of economic crises will be explained, including the dfining characteristics of the economic crisis and the most important economic crises occuring in the World. In the second chapter, the types of economic crises that occurred in the Republic of Turkey will be discussed in detail, and in the last chapter, they will be compared with the Argentine crisis.