Romatoid artrit tanısı ile takip edilen ve biyolojik ajan kullanan hastalarda takipte böbrek fonksiyonlarındaki değişikliklerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of changes in renal functions during follow-up in patients followed with a diagnosis of rheumatoid arthritis and using biological agents
- Tez No: 859035
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Romatoid Artrit Tanısı ile Takip Edilen ve Biyolojik Ajan Kullanan Hastalarda Takipte Böbrek Fonksiyonlarındaki Değişikliklerin Retrospektif Olarak İncelenmesi Giriş ve Amaç: Romatoid artrit (RA) başta eklemler olmak üzere birçok sistemi etkileyen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Tedavide sıklıkla kullanılan biyolojik ajanların böbrek üzerine toksik etkisinin yanı sıra kronik böbrek hastalığı (KBH) üzerine olumlu etkilerinin de olduğunu bildiren vakalar mevcuttur. Bu çalışmada biyolojiklerin RA'da böbrek fonksiyonlarına etkisinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: RA tanısı ile biyolojik ajan kullanan ve düzenli takibe gelen 141 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri ile kullandıkları ilaçlar hasta dosyaları taranarak kayıt altına alındı. Biyolojik ajan başlandıktan sonra glomerüler filtrasyon hızı (GFR), kreatinin ve üre değerlerindeki değişiklikler incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların median yaşı 57 yıl olup %78'i kadın hastalardan oluşmaktaydı. Biyolojik tedavi öncesi hastaların %42'sinde komorbit hastalık mevcut olup %2,1'inde farklı evrelerde KBH mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Retrospective Examination of Changes in Renal Functions During Follow-Up in Patients Followed with a Diagnosis of Rheumatoid Arthritis and Using Biological Agents Introduction and Purpose: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic inflammatory disease that affects many systems, especially the joints. There are cases reporting that biological agents, which are frequently used in treatment, have positive effects on chronic kidney disease (CKD) as well as their toxic effects on the kidney. This study aimed to retrospectively examine the effects of biologics on renal functions in RA. Materials and methods: 141 patients diagnosed with RA, using biological agents and undergoing regular follow-up were included in the study. The demographic, clinical and laboratory data of the patients and the medications they used were recorded by scanning the patient files. Changes in glomerular filtration rate (GFR), creatinine and urea values were examined after the biological agent was started. Results: The median age of the patients included in the study was 57 years and 78% were female patients. Before biological treatment, 42% of the patients had comorbid diseases and 2,1% had CKD at different stages. During the follow-ups after the use of biologics, it was determined that there was a decrease of more than 10% in GFR in 19 patients (13,4%) and the decrease in GFR was statistically significant (p < 0,001).