Kamu kurumlarında kadın ve erkek yönetici algısının Van ili özelinde analizi
Analysis of the perception of male and female managers in public institutions in the province of Van
  1. Tez No: 859034
  2. Yazar: SEMRA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kurumsal başarı, rasyonel bir yönetim anlayışı kadar, bu anlayışı eksiksiz biçimde uygulayabilecek yöneticilik bilgi ve becerisine bağlıdır. Kamu sektöründe yöneticilik yetkisi statüsel olmasına rağmen, bunu başarılı bir biçimde kullanmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Çünkü yönetme yetkisini kullanmada etkili olan pek çok faktör vardır. Yöneticilerin cinsiyetlerine yönelik algı da bu faktörlerin başında gelmektedir. Bilindiği gibi pek çok toplumda olduğu gibi Türkiye'de de kadın ve erkeğe biçilen roller belirgin bir şekilde farklılık göstermektedir. Bu farklılıkları toplumsal düzlemin değişik düzeylerinde görmek mümkündür. Tamamen mevzuat kayanaklı yetkilerin kullanılmasında da cinsiyet algısının önemli bir rolü olduğu bilinen bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı, kamu sektöründe çalışan yöneticilerin, yasal yetkilerini kullanırken, çalışanların idarecinin cinsiyetine dayalı algısının ne kadar etkili olduğunu ortaya çıkarmaktır. Çalışmada özellikle, yöneticilerin otoriteyi kullanma becerisi, kurumsal hakkaniyet yaklaşımları, çalışanlara yönelik iletişim yeteneği ile çalışanları motive etmelerinde cinsiyetlerinin rolünü ortaya çıkarabilmek büyük önem arzetmektedir. Bu amaçla Van ili özelinde bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırmanın evreni Van ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her düzeydeki eğitim kurumu olmakla birlikte, örneklemi ise farklı kriterlere göre belirlenmiş okullardır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket metodu kullanılmıştır. Değişik çalışmalarda kullanılan anket ölçeklerinden yararlanırak bir anket ölçeği oluşturulmuş ve belirlenen kurumlardaki çalışanlara online olarak anket formu sunulmuştur. Toplanan veriler SPSS paket programında analiz edilip değerlendirilmiştir. 5'li likert sistemiyle kadın ve erkek yöneticilerin otoriteyi kullanma yeteneği, adalet/hakkaniyet, iletişim, liderlik ve motivasyon faktörleri başlığı altında 37 ifade hazırlanmıştır. Verilerin analizi için Kolmogorov-Smirnov normallik testi, faktör analizi için t testi, One-Way Anova testi yapılmıştır. Daha sonra kadın ve erkek yöneticiye dair frekans tabloları oluşturularak, tüm verilerin bir arada karşılıklı görünmesi amacıyla yönetici cinsiyeti, katılımcı cinsiyeti ve ölçek maddelerinden oluşan üçlü çapraz tablolar yapılarak yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, Kadın yöneticilere yönelik, faktörler yönlendirilmiş ve katılımcıların algıları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Erkek yöneticilere yönelikde aynı faktörler yönlendirilmiş ve katılımcıların algıları arasında da anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, eğitim kamu kurumu çalışanları arasında kadın ve erkek yöneticilere yönelik algılar genel olarak benzerlik göstermektedir. Bu bulgular, cinsiyet temelli algıların, eğitim kamu kurumlarında çalışanlar arasında yönetici değerlendirmelerinde belirleyici bir faktör olmadığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate success depends on a rational management approach as well as the managerial knowledge and skills that can fully implement this understanding. Although managerial authority in the public sector is status quo, it may not always be possible to use it successfully. Because there are many factors that are effective in exercising the authority to govern. The perception of managers' gender is one of these factors. As is known, in Turkey, as in many societies, the roles assigned to men and women differ significantly. It is possible to see these differences at different levels of the social plane. It is a known fact that gender perception plays an important role in the use of powers based entirely on legislation. The purpose of this study is to reveal how effective the employees' perception of the manager's gender is when managers working in the public sector use their legal powers. In the study, it is especially important to reveal the role of gender in managers' ability to use authority, corporate equity approaches, communication skills towards employees and motivating employees. For this purpose, a field research was conducted specifically in Van province. Although the population of the research is educational institutions at all levels affiliated with the Ministry of National Education in Van province, the sample is schools determined according to different criteria. The survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. A survey scale was created by using survey scales used in different studies, and a survey form was presented online to employees in selected institutions. The collected data were analyzed and evaluated in the SPSS package program. With the 5-point Likert system, 37 statements were prepared under the headings of male and female managers' ability to use authority, justice/fairness, communication, leadership and motivation factors. Kolmogorov-Smirnov normality test, t test and One-Way Anova test were used for factor analysis. Then, frequency tables for male and female managers were created and interpreted by making triple cross tables consisting of manager gender, participant gender and scale items in order to make all the data appear together. As a result of the study, the factors were directed towards female managers and no significant difference was detected between the participants' perceptions. The same factors were directed towards male managers and no significant difference was detected between the participants' perceptions. As a result, perceptions of male and female administrators among education public institution employees are generally similar. These findings indicate that gender-based perceptions are not a determining factor in manager evaluations among employees in public educational institutions.