Sosyal bilgiler öğretmenlerinin eleştirel pedagoji ile ilgili görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of social studies teachers' views on critical pedagogy in terms of some variables
  1. Tez No: 859079
  2. Yazar: ALİ İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BALOĞLU UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin eleştirel pedagoji hakkındaki görüşlerinin farklı değişkenler de göz önünde bulundurularak tespitini yapmaktır. Araştırma karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen ile yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının güz döneminde Hatay ilindeki devlet ve özel ortaokullarda görev yapan, 56'sı Sosyal Bilgiler 114'ü diğer branşlar olmak üzere toplam 170 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Yılmaz (2009) tarafından geliştirilen“Eleştirel Pedagoji İlkeleri Ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Nicel veriler, SPSS 26 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) ile analiz edilmiştir. Nitel verileri anlamak ve yorumlamak için ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara bakıldığında Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin eleştirel pedagoji ilkelerini orta düzeyde desteklediği görülmektedir. Bununla birlikte Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin eleştirel pedagoji hakkındaki görüşlerinin cinsiyetlerine, hizmet yılına, çalıştıkları kurum türüne ve diğer branşlara göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin eleştirel pedagoji hakkındaki farkındalıklarının artırılmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik öneriler vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of Social Studies teachers about critical pedagogy, and also taking into account different variables. The research was structured with an explanatory sequential design, one of the mixed research methods. The sample of the research consists of a total of 170 teachers, 56 of whom are Social Studies and 114 of whom are from other branches, working in public and private secondary schools in Hatay province in the fall semester of the 2023-2024 academic year. The data collection tools used in the research are the“Critical Pedagogy Principles Scale”developed by Yılmaz (2009) and the semi-structured interview form developed by the researcher. Quantitative data were analyzed with SPSS 26 (Statistical Package for Social Sciences). Content analysis was used to understand and interpret qualitative data. Considering the findings of the research, it is seen that opinion about critical pedagogy of Social Studies teachers at a moderate level. And also it has been determined that Social Studies teachers' views on critical pedagogy do not differ significantly according to their gender, years of service, type of institution they work in and other branches. As a result of the research, there are suggestions for carrying out activities to increase the awareness of Social Studies teachers about critical pedagogy.