Ventriküloperitoneal şantı olan çocuğun bakımına yönelik geliştirilen avatar destekli eğitim programının ebeveynlerin bilgi, bakım becerileri ve şant komplikasyonuna etkisi
The effect of avatar-based education program developed for the care of children with ventriculoperitoneal shunt on parents' knowledge, care skills, and shunt complications
- Tez No: 859078
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL İŞLER, PROF. DR. MEHMET SAİM KAZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırma; hidrosefali tanısı ile VP şant takılan çocukların bakımına yönelik Avatar Destekli Eğitim Programının (ADEP-H) geliştirilmesi ve bu eğitim programının ebeveynlerin hidrosefali ile ilgili bilgi ve bakım becerilerine ve şant komplikasyonlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada Avatar Destekli Eğitim programı geliştirilmiştir. İkinci aşama ise hidrosefalisi olan çocuğa sahip 40 ebeveyn ile tek kör ön test-son test ölçümlü izlemsel randomize kontrollü tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışma Ocak 2021-Şubat 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Girişim grubundaki ebeveynler altı ay süreyle Avatar Destekli Eğitim Programını uygulamıştır. Girişim ve kontrol grubundaki ebeveynlerden 0., 1., 3. ve 6. aylarda ölçümler alınmıştır. Ölçümler Hidrosefalisi olan Çocuğa Sahip Ebeveynler için Bilgi ve Bakım Becerileri Öz Değerlendirme ölçeği, Şant Komplikasyonu Takip Listesi ve Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği ile yapılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare testi ve karışık ölçümler için two way ANOVA ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to develop an Avatar-Based Education Program (ABEP-H) for the care of children with hydrocephalus diagnosed with VP shunt and to determine the impact of this education program on parents' knowledge and caregiving skills related to hydrocephalus and shunt complications. Method: This study was conducted in two stages. In the first stage, the Avatar Based Education Program was developed. In the second stage, a single-blind pre-test post-test measurement follow-up randomized controlled design was conducted with 40 parents of children with hydrocephalus. The study was conducted between January 2021 and February 2024. The parents in the intervention group implemented the Avatar Based Education Program for six months. The parents in both the intervention and control groups were measured at 0, 1, 3, and 6 months. Measurements were conducted using the Knowledge and Care Skills Self-Assessment Scale for Parents of Children with Hydrocephalus, the Shunt Complication Tracking List, and the System Usability Scale. The data was evaluated using numbers, percentages, means, standard deviations, chi-square tests, and two-way ANOVA for mixed measurements.