Pandemi döneminde erkek vücut geliştirme sporcularının bedeni beğenme durumlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examining the body liking of male bodybuilding athletes according to different variables during the pandemic period
- Tez No: 859083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek vücut geliştirme sporcularının bedeni beğenme durumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışmada veri toplama aracı olarak sporcuların yeni tip koronavirüse yakalanma kaygısı ölçeği ve bedeni beğenme ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden, İstanbul ili içinde ikamet etmekte olan, son 5 sene içinde müsabakaya katılım gösteren, 18-60 yaş aralığındaki 210 erkek vücut geliştirme sporcusu oluşturmaktadır. Bu araştırmada ki verilerin çözümlenmesinde, SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Cronbach Alfa katsayılarının hesaplanması sonucunda iki ölçekte hatalardan arınık bir görüntü çizerek, son derece güvenilir oldukları varsayımını güçlendirmişlerdir. Analiz sonucunda vücut geliştirme sporcularının yüksek beden algısı düzeyine sahip olduğu bunun yanında COVID-19'a yakalanma kaygısı konusunda kararsız olduklarını söylenebilir. Korelasyon analizinin sonucuna göre araştırma grubunun yaş, medeni durum, eğitim durumu, aylık gelir düzeyi, antrenman yaptığı yıl, milli takımlarda bulunma durumu, fiziksel görünüş memnuniyeti ve beden kitle endeksi değişkenlerinin bedeni beğenme durumu ve COVID-19'a yakalanma kaygısı düzeylerine anlamlı bir etkide bulunmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the body appreciation of male bodybuilding athletes according to various variables. In the study, the athletes' anxiety scale about contracting the new type of coronavirus and the body appreciation scale were used as data collection tools. The sample of the study consists of 210 male bodybuilding athletes between the ages of 18-60, who voluntarily agreed to participate in the research, reside in Istanbul, and participated in the competition in the last 5 years. SPSS 26 package program was used to analyze the data in this research. As a result of the calculation of Cronbach's Alpha coefficients, the two scales appeared to be free from errors, thus strengthening the assumption that they are highly reliable. As a result of the analysis, it can be said that bodybuilding athletes have a high level of body perception and are also undecided about the anxiety of catching COVID-19. According to the results of the correlation analysis, it was observed that the age, marital status, educational status, monthly income level, year of training, national team presence status, physical appearance satisfaction and body mass index variables of the research group did not significantly affect the body liking status and COVID-19 infection anxiety levels.