Alüminyum bronzunda farklı katılaşma hızlarının mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisi
The Effect of different cooling rates on the microstructure and mechenical properties of aluminium bronze
  1. Tez No: 85910
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Alüminyum bronzu mekanik özelliklerinin ve korozyon dayanımının çok iyi olmasından dolayı özellikle gemi sanayinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Alüminyum bronzlarının kimyasal kompozisyonu ve soğuma hızlarmdaki küçük değişikler ile daha iyi mekanik özellikler elde etmek mümkündür. Bu çalışmada, kimyasal bileşimi % 86,51 balar, % 10,06 alüminyum, % 3,1 1 demir alaşımlı alüminyum bronzu kullanıldı. Bu alaşımın soğutucular kullanarak hazırlanan ve 8 farklı katılaşma zamanı veren kum kalıplara dökümü yapıldı. Farklı katılaşma zamanlarına sahip olan blok döküm parçaların, mikro yapılan ve çekme, sertlik, çentik darbe dayanım özellikleri incelendi. Yapılan araştırmada, alaşımın katılaşma hızlan arttıkça, çekme ve çentik darbe dayanımının önemli ölçüde arttığı, fakat sertlik değerlerininde düştüğü görülmüştür. Bilim Kodu : 6261801 Anahtar Kelimeler : Balar alaşımlan, Alüminyum Bronzu, Mikro yapı, Mekanik özellikler Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : YardDoç. Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
Aluminium bronze is commonly used especially in ship industry because of their high mechanical properties and good corrosion resistance. It is possible to obtain better mechanical properties by modifying chemical composition and cooling rates. The chemical composition of aluminium bronze which was used in this study contains 86,51 % copper, 10,06 % aluminium and 3,11 % iron. Due to casting of this alloy in a sand moulds which were prepared using coolers, eight different solidification time were obtained. The cast block samples which had different solidification time, were examined as microstructure, hardness, tension and V-notch impact values. In this research, it is found that when the solidification rates of alloy increase, tension strength and V-notch impact values increase but hardness values of alloys decrease. Science Code : 6261801 KeyWords : Copper Alloys, Aluminum Bronze, Microstructure, Mechanical Properties. Page Number : 84 Adviser : Yard.Doç.Dr. Adem KURT