İnsansız bir hava aracı için otomatik uçuş kontrol sistemi tasarımı
Automatic flight control system design for an unmanned aerial vehicle
- Tez No: 85909
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SİLİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İNSANSIZ BİR HAVA ARACI İÇİN OTOMATİK UÇUŞ KONTROL SİSTEMİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Alper ÜLKÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Tasarım ve Geliştirme Bölümü tarafından geliştirilen İnsansız Hava Aracı'nın dinamik modeli teorik olarak geliştirilmiş ve analiz edilmiştir. Otomatik uçuşu gerçekleştirecek kontrol sistemini oluşturan her otopilot alt sistemi için gereksinimler belirlenmiştir. Bu gereksinimler uyarınca,“orantıh-entegral kontrol”,“direkt özvektör atama”ve“kazanç atama”teknikleri kullanılarak kontrol sistemi tasarımı yapılmış, MATLAB ortamında simulasyon ve testler gerçekleştirilmiştir. Bilim kodu : 619.04.05 Anahtar kelimeler : Uçuş kontrol sistemi, direkt özvektör atama, orantıh- entegral kontrol, kazanç atama. Sayfa Adedi : 141 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Veysel Silindir
Özet (Çeviri)
VI AUTOMATIC FLIGHT CONTROL SYSTEM DESIGN FOR AN UNMANNED AERIAL VEHICLE (M.Sc. Thesis) Alper ÜLKÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT Dynamic model of the unmanned aerial vehicle, developed by TUSAŞ Aerospace Industries, Design and Development Department, was derived theoretically and analysed. Design criteria for each of the autopilot subsystem required to fulfil a fully autonomous flight capability were specified. The control system design was carried out using“proportional plus integral (PI) control”,“direct eigenspace assignment”and“gain-scheduling”control techniques. The design was simulated and tested on MATLAB environment. Science code : 619.04.05 KeyWords : Flight control systems, direct eigenspace assignment, proportional-integral control, gain scheduling. Number of pages : 141 Advisor : Prof. Dr. Veysel Silindir