Fotoğraf düzenleme uygulamalarında platformlar arası kullanılabilirlik
Cross platform usability in photo editing applications
  1. Tez No: 859118
  2. Yazar: İBRAHİM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR CEMELELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mobil cihazların kullanımının artmasıyla, bilgisayarda bulunan uygulamaların bu cihazlara da optimize edildiği görülmektedir. Cihazlar arasında, kullanıcı deneyimi cihazların imkân ve sınırlılıklarına bağlı olarak belli farklılıklara sahiptir. Araştırmanın amacı, fotoğraf düzenleme uygulamalarında bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden kullanıcı deneyimlerinin farklarını, optimizasyonun ne derecede iyi olduğunu ve kullanıcıların hangi cihazı neden tercih ettiklerini tartışmaktır. Mobil cihaz olarak akıllı telefon seçilmiş ve 10 Adobe Lightroom kullanıcısı ile yapılan bu araştırmada kullanıcı testleri, anketler, görüşme ve gözlem yöntemleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler t-testi, korelasyon analizi ve görev tamamlama başarısı tabloları oluşturulup yorumlanmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar, nicel verilere (t-test, korelasyon analizi) göre cihazlar arasında büyük bir fark görülmezken, görüşmelerden ve gözlem notlarından elde edilen nitel verilerde, ekran boyutunun fark oluşturacak kadar önemli bir etmen olduğu tespit edilmiştir. Bu etmenin görev senaryosundaki, özellikle maske yapma ve obje silme işlemlerinin yapılmasını zorladığı fark edilmiştir. Ayrıca kullanıcıların Adobe Lightroom uygulamasını genellikle sadece ışık ve renk ayaları için kullandığı görülmüştür. Kullanıcılar diğer kompleks görevler için Adobe Photoshop kullandıklarını ifade etmişlerdir. Bu bağlamda cihazlar arasında kıyas yapıldığında kullanıcı deneyimi açısından büyük bir fark olmadığı anlaşılmıştır. Ek olarak kullanıcılar cihazlar arasındaki tercihlerini, düzenlemek istedikleri fotoğrafların önemine göre yaptıkları sonucuna varılmıştır. Ayrıntılı işlem gerektiren düzenlemelerde ekran büyüklüğü, klavye ve fare açısından avantaj sağlayan bilgisayarın; basit işlem gerektiren düzenlemeler için de kullanımı kolay ve taşınabilir oluşundan akıllı telefonun tercih edildiği görülmüştür. Sonuçlar farklı bağlamlarda farklı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of mobile devices, applications that are available on computers have been optimized for these devices as well. The user experience between devices has certain differences depending on the capabilities and limitations of the devices. The aim of the research is to discuss the differences in user experience on computer and mobile devices in photo editing applications, how good the optimization is, and which device users prefer and why. A smartphone was selected as the mobile device and data were collected using user tests, questionnaires, interviews, and observation methods with 10 Adobe Lightroom users. The data obtained were analyzed by t-test, correlation analysis and task completion success tables were created and interpreted. While the results obtained in the research showed no significant difference between devices according to quantitative data (t-test, correlation analysis), it was determined in the qualitative data obtained from interviews and observation notes that the screen size was an important factor enough to create a difference. It has been noticed that this factor makes it difficult to perform mask selection and object deletion operations in the task scenario. It has also been observed that users generally use the Adobe Lightroom application only for light and color settings. Users have stated that they use Adobe Photoshop for other complex tasks. In this context, when comparing devices, it was understood that there was no big difference in terms of user experience. Additionally, it has been concluded that users make their choices between platforms according to the importance of the photos they want to edit. In arrangements that require detailed processing, the computer provides advantages in terms of screen size, keyboard, and mouse; It has been observed that smartphones are preferred for arrangements that require simple operations, as they are easy to use and mobile. The results yielded different results in different contexts.