Cam uygulamalarında serigrafi baskı tekniğiyle metal tozlarının kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the use possibilities of metal powders with screen printing technique in glass applications
- Tez No: 859123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ GÜNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada; camdaki diğer kaplama yöntemlerinin sanatsal alandaki uygulama zorlukları, ön hazırlık aşaması ve kaplanacak ürün boyutundaki sınırlamalar gibi teknik uygulama unsurlarının dışına çıkıp, metal tozlarının cam yüzeye aktarımının sınırları, direkt ve endirekt serigrafi baskı yöntemleriyle kullanım olanaklarının deneysel bir yaklaşımla araştırılması amaçlanmıştır. Projenin kapsamı; medyumla baskıya uygun hale getirilen metal tozlarının ıspatula yardımıyla cama uygulandığı ön çalışmanın ardından direkt ve endirekt baskı yöntemleriyle basılan taslak baskıların cama transferinden oluşmaktadır. Ayrıca; ısıl işlem sonrasında, cam ile metal tozlarının uyumu, toz metallerin yüzeye tutumumu, camda oluşan renk ve artistik etkiler tez kapsamında yer almaktadır. Tezin ilk bölümünü baskının ve serigrafinin tarihsel sürecinin yanı sıra serigrafi baskı yöntemleri oluşturmaktadır. İkinci bölüm, camda serigrafi baskının ve metallerin kullanımının tarihçesi ile serigrafi baskı ve metal çalışan sanatçılar ve cam yüzeylere uygulanan diğer baskı tekniklerinden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde, serigrafi baskı tekniğinde kullanılan temel malzemeler ve gereçler anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm, metal tozlarının cam yüzeylere kullanım olanaklarının araştırıldığı deneysel ve kişisel uygulamalardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to go beyond the technical application elements such as the application difficulties of other coating methods on glass in the artistic field, the preliminary preparation stage and the limitations in the size of the product to be coated, and to investigate the limits of the transfer of metal powders to the glass surface and the possibilities of using direct and indirect screen printing methods with an experimental approach. The scope of the project; It consists of transferring the draft prints printed with direct and indirect printing methods to the glass, after a preliminary study in which metal powders made suitable for printing with a medium are applied to the glass with the help of a spatula. Moreover; The compatibility of glass and metal powders after heat treatment, the attitude of powder metals to the surface, the color and artistic effects on glass are included in the scope of the thesis. The first part of the thesis consists of the historical process of printing and screen printing as well as screen printing methods. The second part consists of the history of screen printing and the use of metals on glass, artists working with screen printing and metal, and other printing techniques applied to glass surfaces. In the third part, the basic materials and equipment used in the screen printing technique are explained. The fourth part consists of experimental and personal applications in which the possibilities of using metal powders on glass surfaces are investigated.