Eymen Rüşdi Süveyd'in kıraat ilmindeki yeri ve et-Tecvidu'l-musavvar adlı eserinin tahlili
The place of Ayman Rushdi swaid in the science of recitation and the analysis of the work named et-Tecvidu'l-musavvar
- Tez No: 859139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüz kıraât alanında meşhur olan Eymen Rüşdî Süveyd'in kıraât ilmindeki yerini ve et-Tecvidu'l-musavvar adlı eserini konu edinen bu çalışma giriş ve sonuç dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, kullanılan yöntemler ve kaynaklar ele alınmıştır. Birinci bölümde Eymen Süveyd'in yaşadığı dönemin siyasi ve ilmî durumu, şahsi hayatı ve ilmî kişiliği, hocaları ve öğrencileri ele alınmıştır. Ayrıca akademik çalışmaları ve kıraât alanında yazmış olduğu eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Eymen Süveyd'in tecvid alanında yazmış olduğu ve günümüzde 21 farklı dile tercüme edilen et-Tecvidu'l-musavvar adlı eserinin genel tanıtımı yapılmış daha sonra eserin muhtevası ve kıraât ilmine katkısı incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda ise Eymen Süveyd'in ve et-Tecvidu'l-musavvar adlı eserinin kıraât alanında ve tecvid ilminde önemli bir yere sahip olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is about the place of Ayman Rushdı Swaid, who is famous in the field of recitation today with his significant role in the science of recitation and his work called et-Tecvidu'l-musavvar, consists of two main parts, apart from the introduction and conclusion. In the introduction section, the subject, purpose, methods used and sources of the research are discussed in detail. In the first part, the political and scientific situation of the period in which Ayman Swaid lived, his personal life and scientific personality, his teachers, his students, his academic studies, and his works in the field of recitation are mentioned. In the second chapter, a general introduction was made to Ayman Swaid's work titled et-Tecvidu'l-musavvar, which was written in the field of tajweed and has been translated into 21 different languages today, and then the content of the work and its contribution to the science of recitation were examined. At the end of the study, it was tried to show that Ayman Swaid and his work named et-Tecvidu'l-musavvar have an important place in the field of recitation and the science of tajweed.