Küçük çı̇ftçı̇ler arasında sürdürülebı̇lı̇r tarımın benı̇msenmesı̇ ı̇çı̇n bı̇lgı̇ temelı̇nı̇ anlamak
Understanding the knowledge base for adoption of sustainable agriculture among smallholder farmers
- Tez No: 859140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ARKALI OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de sürdürülebilir tarım teknolojileri ve metodlarına erişim, benimsenme süreçleri ve karşılaşılan zorlukları detaylı bir şekilde ele alır. Araştırma, çiftçilerin perspektifinden, yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla elde edilen bilgilerle, teknoloji ve metodların benimsenmesindeki engelleri ve bu engellerin üstesinden gelme stratejilerini inceler. Pozitif sapma yaklaşımı ile sıradışı başarı gösteren birey veya gruplar üzerinde durularak, önemli bilgiler tematik analizle kodlanmış ve çiftçilerin karşılaştığı sorunlar ve engeller tanımlanmıştır. Araştırma, çiftçilerin sürdürülebilir tarım teknolojilerine erişimlerini, bu süreçteki deneyimlerini ve sektördeki yenilikçi uygulamaları ele alır. Türkiye'de çiftçiler, teknolojik yenilikleri benimsemekte birçok zorlukla karşılaşmaktadır; bunlar arasında erişilebilirlik, eğitim eksikliği, altyapı yetersizlikleri, finansal kaynakların sınırlılığı ve yasal/regülatif engeller bulunmaktadır. Bu zorluklara rağmen, çiftçiler su ve toprak yönetimini iyileştirmek, üretim maliyetlerini düşürmek ve çevresel etkiyi azaltmak için çeşitli teknolojileri kullanmaya çalışmaktadır. Araştırma bulguları, Türkiye'nin tarımsal dijitalleşme sürecinde önemli ilerlemeler kaydettiğini ancak çiftçilerin bu teknolojileri tam olarak benimsemeleri için ek desteklere ve eğitim programlarına ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Yurtdışı fuarlar, sosyal medya ve dijital platformlar gibi araçlar, bilgi ve yeniliklerin yayılması için önemli olup, çiftçilerin sürdürülebilir tarım uygulamalarını daha etkin benimsemelerine yardımcı olmaktadır. Kadın çiftçilerin ekonomik ve sosyal haklarını destekleyen düzenlemeler ve finansal teşvikler, sektörün sürdürülebilirliğini ve çiftçilerin refahını artırmada kritik öneme sahiptir. Bu araştırma, çiftçilik pratiğinin sürdürülebilirliğe katkısını vurgulayarak, özellikle yerel bilgi ve kültürel mirasın korunmasının önemine dikkat çeker. Ayrıca, politika yapıcılar ve tarım sektörü için mevcut zorluklar ve gelecek fırsatlara dair stratejik yol haritaları sunar, eğitim programlarının entegrasyonunu, finansal ve yasal destek mekanizmalarının güçlendirilmesini ve kadın çiftçilere yönelik özel zorlukların ele alınmasını önerir. Sonuç olarak, sürdürülebilir tarımın benimsenmesini artırmak için yerel bilgi ve deneyimlerin teknolojik yeniliklerle entegre edilmesinin önemi vurgulanmaktadır, bu entegrasyon Türkiye'nin tarım sektörünü kapsamlı bir şekilde güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research addresses the access to, adoption processes of, and challenges encountered with sustainable agricultural technologies and methods in Turkey in detail. It examines the barriers to adopting these technologies and methods and strategies to overcome these barriers, through information obtained from the perspectives of farmers via semi-structured interviews. By focusing on individuals or groups that exhibit exceptional success using a positive deviance approach, crucial information has been coded through thematic analysis, identifying the problems and obstacles faced by farmers. The study discusses farmers' access to sustainable agricultural technologies, their experiences throughout this process, and innovative practices within the sector. Farmers in Turkey face several challenges in adopting technological innovations, including issues related to accessibility, lack of education, infrastructure deficiencies, limited financial resources, and legal/regulatory barriers. Despite these challenges, farmers attempt to use various technologies to improve water and soil management, reduce production costs, and minimize environmental impact. Findings indicate that Turkey has made significant progress in the agricultural digitization process but emphasizes that farmers need additional support and educational programs to fully adopt these technologies. Tools such as international fairs, social media, and digital platforms play a vital role in spreading information and innovations, aiding farmers in more effectively adopting sustainable agricultural practices. Regulations and financial incentives that support the economic and social rights of female farmers are crucial for enhancing the sector's sustainability and improving farmers' welfare. This research highlights the contribution of farming practices to sustainability, particularly emphasizing the importance of preserving local knowledge and cultural heritage. It provides strategic roadmaps for policymakers and the agricultural sector regarding current challenges and future opportunities, recommending the integration of educational programs, strengthening financial and legal support mechanisms, and addressing specific challenges faced by female farmers. In conclusion, the importance of integrating local knowledge and experiences with technological innovations to enhance the adoption of sustainable agriculture is underscored, which in turn, significantly strengthens Turkey's agricultural sector comprehensively.