Sıfır atık ve kompost yöntemi ile İzmir ili Seferihisar ilçesindeki otellerin gıda atıklarından gübre üretilmesinin maliyetleri üzerindeki etkileri
The effects of zero waste and composting method on the costs of fertilizer production from food waste of hotels in Seferihisar district of Izmir province
- Tez No: 859144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ŞANLI AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde, küresel çapta artan çevresel sorumluluklar ve sürdürülebilirlik hedefleri, birçok sektörü çevre dostu uygulamalara yönlendirmekte ve atık yönetimi stratejilerini gözden geçirmeye teşvik etmektedir. Bu bağlamda, turizm sektörü, özellikle konaklama tesisleri açısından, sürdürülebilir pratikleri benimsemek ve atık yönetimini etkin bir şekilde uygulamak adına önemli bir rol üstlenmektedir. Bu tez, İzmir ili Seferihisar ilçesinde faaliyet gösteren otellerin gıda atıklarını Sıfır Atık ve Kompost Yöntemi ile gübre üretimine dönüştürmelerinin maliyet etkilerini ele almayı amaçlamaktadır. Sürdürülebilir turizmin önemi giderek artarken, yerel ölçekte uygulanan çevre dostu projeler, bölgesel kalkınma ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından önemli bir potansiyele işaret etmektedir. Bu çerçevede, Seferihisar ilçesindeki otellerin gıda atıklarını değerlendirme süreçlerinin hem çevre hem de ekonomik açıdan taşıdığı potansiyeli anlamak, gelecekteki turizm işletmeleri için yol gösterici olabilir. Tezin odak noktasını oluşturan Sıfır Atık ve Kompost Yöntemi, gıda atıklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi ve bu atıkların gübre üretimine dönüştürülmesi amacını taşımaktadır. Bu yöntem, atık miktarını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda doğal kaynakları daha verimli kullanma potansiyeli sunarak, turizm sektöründe çevre dostu bir imaj oluşturabilir. Araştırmanın temel amacı, Seferihisar'daki otellerin bu yöntemleri benimseme süreçlerinin maliyet etkilerini ortaya koymak ve bu etkilerin işletmeler üzerindeki genel etkinliğini değerlendirmektir. Bu tez, çevresel sürdürülebilirliği destekleyen inovatif uygulamaların ekonomik boyutunu anlamak ve turizm sektöründeki işletmelerin bu tür çevre dostu yaklaşımları benimseme konusundaki motivasyonunu güçlendirmek adına önemli bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Yapılan araştırmada güneş enerjisi sistemleri kullanılarak çalıştırılan kompost makinelerinin gübre üretiminde kullanılmasının işletmenin giderleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması hem işletme maliyetleri açısından hem de ekolojik dengenin sürdürülebilir olması açısından olumlu sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increasing environmental responsibilities and sustainability goals on a global scale encourage many sectors to adopt environmentally friendly practices and review their waste management strategies. In this context, the tourism sector, especially for accommodation facilities, plays an important role in adopting sustainable practices and effectively implementing waste management. This thesis aims to examine in detail the cost impacts of the hotels operating in Seferihisar district of Izmir province on the conversion of food waste into fertilizer production through Zero Waste and Composting Method. While the importance of sustainable tourism is increasing, environmentally friendly projects implemented at the local scale indicate an important potential for regional development and economic sustainability. In this context, understanding the environmental and economic potential of the food waste utilization processes of hotels in Seferihisar district can be instructive for future tourism businesses. The Zero Waste and Composting Method, which is the focus of the thesis, aims to manage food waste in a sustainable manner and to transform this waste into fertilizer production. This method not only reduces the amount of waste, but also offers the potential to use natural resources more efficiently and can create an environmentally friendly image in the tourism sector. The main purpose of the research is to reveal the cost effects of the adoption of these methods by hotels in Seferihisar and to evaluate the overall effectiveness of these effects on businesses. This thesis aims to make an important contribution to understanding the economic dimension of innovative practices that support environmental sustainability and to strengthen the motivation of businesses in the tourism sector to adopt such environmentally friendly approaches. In this research, the effects of using compost machines operated by using solar energy systems in fertilizer production on the expenses of the enterprise were examined. In line with the findings obtained as a result of the research, the use of renewable energy sources has resulted positively both in terms of operating costs and in terms of sustainability of ecological balance.