Manyetik kimyasal tuhaf yıldızların yüzey anormalliklerinin doppler görüntüleme tekniği ile elde edilmesi
Determination of the surface anomalies of magnetic chemically peculiar stars using doppler imaging technique
- Tez No: 859193
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VOLKAN ŞENAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ap/Bp yıldızlarının astrofiziksel parametrelerinin belirlenmesi, fosil manyetik alanların kökeni ve evriminin anlaşılması açısından büyük öneme sahiptir (Deal vd. 2021). Dolayısıyla bu tez çalışması kapsamında incelenen manyetik kimyasal tuhaf yıldız olan CQ UMa'ya ilişkin ilk kimyasal Doppler haritaları ile elde edilecek bulguların, bu türden sistemlerin henüz tam olarak anlaşılamayan manyetik alan doğalarının anlaşılması açısından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, CQ UMa yıldızının Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'nde (AUKR) bulunan T80 – Prof. Dr. Berahitdin Albayrak Teleskobu'na bağlı yüksek çözünürlüklü (R~30000) tayfçeker kullanılarak dönme evresine bağlı tayfları elde edildi. Elde edilen tayflar kullanılarak en son aşama olarak Doppler Görüntüleme Tekniği yardımıyla yüzey kimyasal bolluk dağılımı haritaları elde edildi.
Özet (Çeviri)
Determining the astrophysical parameters of Ap/Bp stars has a great importance in understanding the origin and evolution of fossil magnetic fields (Deal vd. 2021). Therefore, it is thought that the preliminary results to be obtained with the first chemical Doppler maps of CQ UMa, the star examined within the scope of this thesis study, will contribute to the literature in terms of understanding the magnetic field nature of such systems, which is not yet fully understood. Within the scope of this thesis study, the star CQ UMa was observed with T80 – Prof. Dr. Berahitdin Albayrak telescope at Ankara University Kreiken Observatory (AUKR). Phase-dependent spectra were obtained using a high-resolution (R~30000) spectrograph connected to the T80- Prof Dr. Berahitdin Albayrak Telescope. Using the obtained spectra, as the last step, surface distribution maps were obtained with the Doppler Imaging Technique.