Endokrin bozucu kimyasal tayini için manyetik moleküler baskılanmış polimer geliştirilmesi
Development of magnetic molecularly imprinted polymer for determination of endocrine disrupting chemical
- Tez No: 853943
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sulu çözeltilerde bir endokrin bozucu kimyasal olan bisfenol A (BPA) seçici ekstraksiyonu ve tayini için manyetik moleküler baskılanmış polimer (MMIP) geliştirmektir. Bu amaç için öncelikle, BPA kalıp molekül varlığında ve manyetit (Fe3O4) çekirdek yüzeyinde metakrilik asit (MAA), etilenglikol dimetakrilat (EGDMA) ve 2,2'-azobisizobütironitril (AIBN) sırasıyla fonksiyonel monomer, çapraz bağlayıcı ve başlatıcı olarak kullanılarak polimerizasyon gerçekleştirildi. Polimerizasyon basamağından sonra kalıp molekül BPA polimerik yapıdan uzaklaştırıldı ve BPA manyetik moleküler baskılanmış polimer (BPA MMIP) nanopartiküller elde edildi. Sonrasında oluşan bağlanma bölgelerine BPA bağlanma deneyleri gerçekleştirildi. Manyetik baskılanmamış polimer (MNIP) nanopartiküller aynı prosesle, kalıp molekül BPA olmadan sentezlendi ve bağlanma testlerinde kullanıldı. Adsorpsiyon/desorpsiyon deneylerinde BPA tayini mikroplaka okuyucu ultraviyole-görünür ışık (UV-Vis) absorpsiyon spektrofotometresi ile gerçekleştirildi. Bağlanma deneylerinde MMIP BPA adsorpsiyonuna pH ve BPA derişiminin etkisi incelendi. BPA adsorpsiyonu için optimal pH değeri 5,0 olarak tayin edildi. Adsorpsiyon dengesine yaklaşık olarak 20 mg L-1 BPA derişiminde ulaşıldı. BPA MMIP için bisfenol S'ye karşı yapılan seçicilik testlerinde elde edilen sonuçlara göre, sentezlenen BPA MMIP, BPA'ya karşı yüksek seçicilik ve afinite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a magnetic molecularly imprinted polymer (MMIP) for selective extraction and determination of bisphenol A (BPA), an endocrine disrupting chemical, in aqueous solutions. For this purpose, firstly, polymerization was carried out in the presence of BPA template molecule and on the magnetite (Fe3O4) core surface using methacrylic acid (MAA), ethyleneglycol dimethacrylate (EGDMA) and 2,2'-azobisisobutyronitrile (AIBN) as functional monomer, cross-linker and initiator, respectively. After the polymerization step, the template molecule BPA was removed from the polymeric structure and BPA magnetic molecularly imprinted polymer (BPA MMIP) nanoparticles were obtained. Afterwards, BPA binding experiments were performed on the resulting binding sites. Magnetic non-imprinted polymer (MNIP) nanoparticles were synthesized by the same process, without the template molecule BPA, and were used in binding tests. BPA determination in adsorption/desorption experiments was carried out using a microplate reader ultraviolet-visible light (UV-Vis) absorption spectrophotometer. In binding experiments, the effects of pH and BPA concentration on MMIP BPA adsorption were examined. The optimal pH value for BPA adsorption was determined as 5.0. Adsorption equilibrium was reached at approximately 20 mg L-1 BPA concentration. According to the results obtained in the selectivity tests for BPA MMIP against bisphenol S, the synthesized BPA MMIP showed high selectivity and affinity towards BPA.