Manyetik özellikli kimyasal-tuhaf iki yıldızın (Hd 171586 ve hd 170973) uydu (Corot) verileriyle fotometrik analizi
Photometric analysis of two magnetic chemically-peculiar stars (Hd 171586 and hd 170973) using the data obtained by satellite corot
- Tez No: 618533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUAY YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, manyetik özellikli kimyasal sıra dışı (mCP) HD 171586 ve HD 170973 yıldızlarının uydu gözlem verilerine dayalı fotometrik analizleri gerçekleştirilmiştir. Kullanılan gözlem verileri CoRoT (COnvection, ROtation and planetary Transits; Baglin vd. 2006) uzay teleskobu ile, 2008 ve 2012 yıllarında yapılan gözlemlere dayanmaktadır. HD 171586 yıldızına ilişkin gözlemler, bu yıldızın 68 periyodu kadarlık, HD 170973 yıldızına ait gözlemler ise 4 periyotluk bir süreyi kapsamaktadır. Periyot analizlerinde Period04 (Lenz ve Breger 2005) ve Lomb-Scargle (Lomb 1976; Scargle 1982) programları kullanılmıştır. Dönem analizi ve yüzey leke analizi için gözlem veri sayısının fazla olması nedeniyle normal noktalar oluşturulmuş ve bu sayede daha az bilgisayar zamanı kullanılarak çözümlere ulaşılmıştır. İşlemlerin doğruluğu normal noktaların oluşturulmasında kullanılan zaman çözünürlüğü değiştirilerek test edilmiştir. Bu indirgeme, kişisel bilgisayar kapasitelerinin sınırlılığı açısından tercih edilmiş ve yüzey leke analizleri bu veriler ile gerçekleştirilmiştir. İncelenen manyetik özellikli A tayf türüne sahip kimyasal sıra dışı iki yıldızın oldukça duyarlı, kesintisiz, uzun zaman aralığını kapsayan gözlemsel verilerinden tespit edilen fotometrik ışık değişimleri değerlendirilerek, Dorren (Dorren 1987) ve Macula (Kipping 2012) programları ile yüzey leke analizi yapılmıştır. HD 171586 ve HD 170973 yıldızları için, en az üç sıcak lekeye uyumlu yüzey haritalı modelin uygun olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A photometric analysis of two magnetic chemically peculiar (mCP) stars HD 171586 and HD 170973 was carried out based on satellite-telescope observation data. The data used were obtained in 2008 and 2012, respectively, during observations made by the space observatory CoRoT (COnvection, ROtation and planetary Transits; Baglin vd. 2006). HD 171586 observations covered a time interval of 68 periods of the star and HD 170973 observations covered a time interval of 4 periods of the star. Period analyses were carried out using the programs Period04 (Lenz ve Breger 2005) and Lomb-Scargle (Lomb 1976; Scargle 1982). The number of observation points were found to be too many in calculations for the surface spot analysis, so the time resolutions between a adjacent points were changed in order to facilitate shorter computational time of analysis suitable for PC-calculations. The adequecy of the procedure was confirmed by calculating the rotational periods by using the lower- and higher- resolution points. The high-resolution, continuous and long-exposure observation data for the two type A, magnetic and chemically peculiar stars were employed in Dorren (Dorren 1987) and Macula (Kipping 2012) programs for surface spot anlyses. HD 171586 ve HD 170973 have both been shown to comply with a four surface-spot stellar model.