Çift-çift kadmiyum (Cd) izotoplarının yrast durumlarının ve B(E2) değerlerinin etkileşen bozon modeli-1 ile incelenmesi
Investigation of yrast states and B(E2) values of even-even cadmium (Cd) isotopes with the interacting boson model–1
  1. Tez No: 859211
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BÜBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BÖYÜKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, A~100 bölgesinde kadmiyum çekirdeğinin çift-çift 100-128Cd izotoplarının enerji seviyeleri ve B(E2) değerlerinin Etkileşen Bozon Modeli–1 (IBM–1) modeli ile araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, bu izotopların enerji oranları analiz edilmiş ve yrast durumları incelenmiştir. Ayrıca, hesaplanan B(E2) değerleri kullanılarak deformasyon parametreleri incelenmiştir. Öncelikle, bu izotopların temel banttaki enerji oranları (R4/2) izotop çizgisi boyunca analiz edilmiştir. Hesaplanan enerji oranları deneysel değerleri ile uyumlu olacak şekilde Hamiltonyen parametreleri fit edilmiştir. Enerji seviyeleri PHINT kodu ile hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Aynı parametre setini kullanarak, bazı Cd izotoplarının deneysel olarak bilinmeyen enerji seviyeleri tahmin edilmiştir. Cd izotopları için temel durum bandındaki RL oranlarının analiz edilerek bu izotopların yrast durumları incelenmiştir. Daha sonra, temel banttaki deneysel B(E2:2+→0+) değerleri dikkate alınarak gerekli parametreler fit edilmiştir. Elde edilen parametreler ile diğer B(E2) değerleri PBEM kodu ile hesaplanmış ve sonuçlar deneysel B(E2) değerleri ile karşılaştırılmıştır. Aynı parametre seti ile deneysel olarak bilinmeyen bazı B(E2) değerleri tahmin edilmiştir. Elde edilen B(E2) değerleri kullanılarak, Cd izotoplarının deformasyon parametreleri hesaplanmıştır ve izotop zinciri boyunca bunların değişimi analiz edilmiştir. Sonuç olarak, IBM-1 hesapları deneysel veriler ile genel olarak uyumlu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the energy levels and B(E2) values of the even-even 100-128Cd isotopes of the cadmium nucleus in the A~100 mass region within the Interacting Boson Model-1 (IBM-1) model. For this aim, energy ratios of these isotopes were analyzed and their yrast states were investigated. Moreover, deformation parameters were investigated by using the calculated B(E2) values. First, the energy ratios (R4/2) of these isotopes in the ground state bands were analyzed along the isotopic chain. Hamiltonian parameters were fitted by comparing the calculated energy ratios with the experimental ones. Energy levels were calculated with PHINT code and the obtained results are compared with experimental data. Unknown energy levels of some Cd isotopes have been predicted by using the same set of parameters. The yrast states of the given isotopes were investigated by analyzing the RL ratios in the ground state band for Cd isotopes. Then, the necessary parameters were fitted by taking into account the experimental B(E2:2+→0+) values in the ground state band. Within the obtained parameters, other B(E2) values were calculated with the PBEM code and the results were compared with the experimental B(E2) values. Some experimentally unknown B(E2) values have been predicted with same set of parameters. Using the obtained B(E2) values, the deformation parameters of Cd isotopes were calculated and their changes were analyzed along the isotope chain. As a result, it has been observed that IBM-1 calculations are generally well agreement with experimental data.