Cam seramik CAD-CAM materyallerinde tekrarlanan fırınlama işleminin materyallerin mikrosertlik ve translusensisine olan etkisi
The effect of repeated firing of the glass ceramic CAD-CAM materials on the microhardness and translucency
  1. Tez No: 859217
  2. Yazar: REŞAT AKKESE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÖNDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; tekrarlanan fırınlama işleminin farklı bilgisayar destekli tasarım-bilgisayar destekli üretim (CAD-CAM) seramik materyallerin (Vita Suprinity, VITA Zahnfabrik BAD Sackingen, Almanya; IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenşayn ve Amber Mill, Haas Corp., Güney Kore) translusensi (TP00) ve Vickers mikrosertlik değerine (VHN) etkisini incelemektir. CAD-CAM bloklardan 14x16x1,2 mm boyutlarında kesitler alınarak her materyalden 48 adet olmak üzere toplam 144 adet örnek elde edilmiştir. Örnekler tekrarlanan fırınlama sayısına göre (kontrol 1F, kristalizasyonu takiben glaze fırınlaması; 2F, kristalizasyonu takiben glaze fırınlaması ve 1 tekrarlanan fırınlama; 3F kristalizasyonu takiben glaze fırınlaması ve 2 tekrarlanan fırınlama; 5F kristalizasyonu takiben glaze fırınlaması ve 4 tekrarlanan fırınlama) dört gruba ayrılmıştır. Örneklerin Commission Internationale de I' Eclairage (CIE) L*, a* ve b* renk koordinatları bir spektrofotometre ile D65 standart aydınlatma kullanılarak ölçüldü. Grupların elde edilen TP00 ve VHN değerleri hesaplandı. Normal dağılıma uygunluk çarpıklık basıklık katsayıları ile incelenmiştir. Normal dağılım göstermeyen TP00 ve Vickers mikrosertlik değerlerinin analizinde iki yönlü ANOVA kullanılmıştır (p IPS e.max CAD > Vita Suprinity. Fırınlama sayısına göre en yüksek TP00 değerini kontrol grupları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effect of repetitive firing on the translucency and Vickers microhardness of different computer-aided design-computer-aided manufacturing (CAD-CAM) ceramic materials (Vita Suprinity, VITA Zahnfabrik BAD Sackingen, Germany; IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenşayn and Amber Mill, Haas Corp., Güney Kore). The CAD-CAM blocks were cut into 14x16x1.2 mm sections, and a total of 144 specimens, 48 of each material were obtained. These specimens were divided into four groups according to the numbers of firings (control 1F crystallization followed by repair firing, 2F (crystallization followed by 1 repair firings; 3F, crystallization followed by 2 repair firings and 5F, crystallization followed by 4 repair firings). The Commission Internationale de I' Eclairage (CIE) L*, a*, and b* color coordinates of the specimens were measured using a spectrophotometer and D65 standard illumination. The obtained TP00 and VHN values of the groups were calculated. Two-way ANOVA was used for the analysis of TP00 and Vickers values that did not show normal distribution (p IPS e.max CAD > Vita Suprinity. According to the number of firings control groups showed the highest TP values.