Kemoterapi sırasında dinletilen müziğin depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve kemoterapi semptomlarına etkisi
The effect of music during chemotherapy on depression, anxiety, stress levels and chemotherapy symptoms
- Tez No: 859221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, kemoterapi sırasında dinletilen müziğin depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve kemoterapi semptomlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü ve deneysel türde yapıldı. Araştırmanın evrenini Haziran- Eylül 2023 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin günübirlik ayaktan kemoterapi ünitesinde tedavi gören hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise araştırmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 24 müdahale, 25 kontrol olmak üzere 49 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu'', ”Depresyon- Anksiyete- Stres Ölçeği (DASS-42)'', "Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği (ESTÖ)'' kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde R vers. 2.15.3 programı, ortalama, standart sapma, yüzdelik, Shapiro-Wilk testi, t testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon signed-ranks testi, Pearson ki-kare testi ve Fisher-Freeman-Halton exact test kullanıldı. Bu araştırmanın sonucunda, kemoterapi sırasında dinletilen müziğin depresyon, anksiyete ve stresi azaltmada etkili olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu (p˂0,05), kemoterapi semptomlarından olan ağrı, yorgunluk, bulantı, üzüntü, endişe, uykusuzluk, iştahsızlık, kendini iyi hissetme ve nefes darlığı semptomlarında müzik dinletisinin etkili olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmış ancak cilt ve tırnaklarda değişiklik, ağızda yara ve ellerde uyuşma puanlarında anlamlı farklılık bulunmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of music played during chemotherapy on depression, anxiety, stress levels and chemotherapy symptoms. The population of the study consisted of patients who were treated in the daily outpatient chemotherapy unit of maltepe university faculty of medicine hospital between june and september 2023. The sample consisted of 49 patients (24 intervention and 25 control) who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The data were collected using the“personal ınformation form”,“depression-anxiety-stress scale (dass-42)”,“edmonton symptom diagnostic scale (esds)”. In the evaluation of the data, R vers. 2.15.3 program, mean, standard deviation, percentage, Shapiro-Wilk test, t test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon signed-ranks test, Pearson chi-square test and Fisher-Freeman-Halton exact test were used. As a result of this study, it was found that the music played during chemotherapy was effective in reducing depression, anxiety and stress and there was a statistically significant difference (p˂0,05), and there was a statistically significant difference in the symptoms of pain, fatigue, nausea, sadness, anxiety, insomnia, loss of appetite, feeling good and shortness of breath, but there was no significant difference in the scores of changes in skin and nails, sores in the mouth and numbness in the hands, and there was no significant difference in the scores of shortness of breath, changes in skin and nails, sores in the mouth and numbness in the hands.