Efficient primer design for genotype and subtype detection of highly divergent viruses in large scale genome datasets
Büyük ölçekli genom veri kümelerinde farklılaşma oranı yüksek virüslerin genotip ve alttip tespiti için etkili primer tasarımı
  1. Tez No: 859263
  2. Yazar: BURAK DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBAR CAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mikroorganizmaların tanımlanması; tanı çalışmaları, patojen taraması, biyomedikal ve evrimsel çalışmalar, tarımda ve biyolojik tehdit değerlendirmesinde çok önemli bir adımdır. Daha büyük organizmaların incelenmesinde ilerleme kaydedilirken, tek sarmallı virüsler gibi yüksek mutasyon oranlarına ve genetik çeşitliliğe sahip organizmalar için binlerce genomun tamamını işleyebilecek etkili ve ölçeklenebilir bir yönteme ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, PCR yöntemini kullanarak belirli bir türün/alt türün varlığını tespit edecek dizilerin çıkarılmasına yönelik bir yöntem geliştirdik. Tüm analizlerde tür tespiti büyük ölçüde ölçüm yöntemine bağlıdır ve PCR'da termodinamik etkileşimler kritik olduğundan, termodinamik önerilen metodolojideki ana itici güçtür. Yöntemimizi kendi içinde oldukça farklılaşmış üç virüse uyguladık; 1) Alt tiplerin nükleotid bölgelerinin ortalama %31-%33 oranında farklılık gösterdiği HCV, 2) Alt tipler arası %25-35 ve alt tip içi varyasyonun %15-20 olduğu HIV ve 3) Genomları (yalnızca DENV 1-4) birbiriyle %60 dizi özdeşliğini paylaşan Dang virüsü. Yöntemimizi kullanarak, 1657 HCV genomunun %99.9'unu, 11838 HIV genomunun %99.7'sini ve 4016 Dang virüsü genomunun %95.4'ünü in silico olarak tanımlayabilen oligonükleotidleri seçebildik. Ayrıca ortalama olarak >%99.5 gerçek pozitif ve
Özet (Çeviri)
Identification of microorganisms is a crucial step in diagnostics, pathogen screening, biomedical research, evolutionary studies, agriculture, and biological threat assessment. While progress has been made in studying larger organisms, there is a need for an efficient and scalable method that can handle thousands of whole genomes for organisms with high mutation rates and genetic diversity, such as single stranded viruses. In this study, we developed a method to extract sequences that would detect the presence of a given species/subspecies using the PCR method. Species detection in any analysis depends highly on the measurement method and since thermodynamic interactions are critical in PCR, thermodynamics is the main driving force behind the proposed methodology. We applied our method to three highly divergent viruses: 1) HCV, where the subtypes differ in 31%-33% of nucleotide sites on the average; 2) HIV, for which, 25-35% between-subtype and 15-20% within-subtype variation are observed; and 3) the Dengue virus, whose respective genomes (only DENV 1–4) share 60% sequence identity. Using the proposed method, we were able to select oligonucleotides that can identify 99.9% of 1657 HCV genomes, 99.7% of 11838 HIV genomes, and 95.4% of 4016 Dengue genomes in silico. We also show subspecies identification on genotypes 1-6 of HCV and genotypes 1-4 of the Dengue virus with >99.5% true positive and