İmam khomeyni urmia eğitim merkezihastanesinde yatan diyabetli hastalarınperiodontal hastalık insidansınınölçülmesi
Measuring the incidence of periodontal disease in patients with diabetes hospitalized in imam khomeini educati̇inal center of urmia
  1. Tez No: 859275
  2. Yazar: SAMIN MOHEBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Diyabet hastaları her zaman diğer bireylerden daha fazla kalp, damar, böbrek, sinir, göz ve özellikle oral bulgu görülme riskiyle karşı karşıyadır. Damar problemleri, oksidatif koşullar, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve dengesizliği ağızda ve diş etlerinde gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin ve Candida Albicans başta olmak üzere birçok mantar türünün üremesi için gerekli koşulları sağlar. Bu çalışmada, İmam Humeyni hastanesinde yatan diyabet hastalarında görülen oral bulguların insidansını ölçmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Urmiye (İran) şehrinin İmam Humeyni Eğitim Hastanesinde yapılmış bu çalışmaya endokrinoloji bölümündeki glisemik bozukluk ile diyabeti bulunan bireyler dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süresi, açlık kan şekeri, hemoglobin A1c, vücut kitle indeksi, sistolik-diyastolik kan basıncı bilgileri kaydedildi. Ağız kuruluğu, ağızda kötü tat, ağızda kötü koku, mobil dişler, ödemli diş etleri, diş eti kanaması, ağız ve dilde yanma gibi belirtiler değerlendirilip kaydedildi. Ayrıca hastaların oral hijyeni, diş fırçası, kürdan, diş ipi ve gargara kullanımları değerlendirildi. Bulgular: Bu retrospektif çalışmada, Urmiye'nin (Iran) Imam Humeyni Hastanesi'nde yatan 400 diyabet hastası değerlendirildi. 214 hasta (%53.5) erkek ve 186 hasta (%46.5) kadındı. Hastaların ortalama yaşı 51.49±5.73 olarak tespit edildi. İncelenen hastalarda oral bulguların görülme oranı %88.25 olarak bulundu. Oral belirtiler açısından, en yaygın belirtinin %57.75 olarak ağız kuruluğu ve sonra %22.25 sıklığında ağızda kötü koku olduğu görüldü. En az bulunan belirti %11.25 sıklığında diş etlerinde yanma hissiydi. Sonuç: Bu çalışmada elde edinen sonuçlara göre Urmiye'nin İmam Humeyni Hastanesindeki diyabet hastalarında görülen oral bulguların insidansı %88.25 olarak bulunmuştur. Bu çalışma diyabetik hastalarda oral bulguların görülme sıklığının yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: According to the studies on diabetes and the resulting oral complications, diabetic people are always more involved in cardiovascular, renal, neurological, eye, and especially oral problems. Vascular problems, oxidative conditions, reduction, and imbalance in the immune system provide the conditions for the growth of Gram-positive and gram-negative bacteria and all kinds of fungi, especially Candida albicans, in the mouth and gums. This study was designed and implemented to measure the incidence of periodontal disease in diabetic patients admitted to Imam Khomeini Hospital (RA). Materials and Methods: In this cross-sectional study, conducted at Imam Khomeini Teaching Hospital in Urmia (Iran), patients admitted to the endocrinology department with the glycemic disorder and diabetes were included. The patient's demographic information, including age, gender, disease duration, fasting blood sugar, glycosylated hemoglobin, body mass index, and systolic and diastolic blood pressure, was recorded. In order to check the periodontal condition, the oral symptoms of the patients, including dry mouth, unpleasant taste in the mouth, bad breath, loose teeth, swollen gums, sensitive teeth, bleeding from the gums, burning mouth and tongue, burning in the gums were evaluated and recorded. Also, oral and dental hygiene compliance was evaluated by using a toothbrush, toothpick, dental floss, and mouthwash. Results: In this retrospective cross-sectional study, 400 patients with diabetes were included at Imam Khomeini Hospital in Urmia (Iran). Two hundred fourteen patients (%53.5) were male, and 186 (%46.5) were female. The average age of the patients was 51.49 ± 5.73 years. The minimum age of the patients was 37 years, and the maximum was 61 years. The frequency of periodontitis in the studied patients was %88.25. Regarding oral symptoms, the most common symptom was dry mouth, with a frequency of %57.75, followed by an unpleasant taste in the mouth, with a frequency of %22.25. The rarest symptom was a burning sensation in the gums, with a frequency of %11.25. Conclusion: According to the results obtained in this study, it can be concluded that the incidence of periodontal diseases in patients with diabetes in Imam Khomeini Hospital in Urmia city is %88.25. In patients with diabetes, there is a direct and significant relationship between glycemic control and the severity of the periodontal disease.