Multisistemik inflamatuvar sendromlu çocuklarda p dalga dispersiyonu ve Qt interval dispersiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of p wave dispersion and QT interval dispersion in children with multisystemic inflammatory syndrome
  1. Tez No: 859274
  2. Yazar: EDA NAZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: MIS-C, SARS-CoV2 enfeksiyonu ilişkili; dirençli ateş, birden fazla organ sistemi tutulumu ve hiperenflamasyonla seyreden bir hastalıktır. MIS-C'de kalp tutulumu prognozla ilişkilidir. MIS-C tanılı hastalarda kalp atım hızı, P dispersiyonu, QT dispersiyonu, QTc dispersiyonu ile kardiyak sistem tutulumu arasında ilişki kurmayı amaçladık. Materyal ve Metod: MIS-C tanılı 60 hasta olgu grubunu, sağlıklı 26 çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Hastalardan başvuru anında ve tedavi sonrasında EKG, EKO ve kan tahlilleri; kontrol grubuna EKG ve EKO yapıldı. EKG'lerden P dispersiyonu, QT dispersiyonu ve QTcdis hesaplandı. Dispersiyon değerleri ve M-mode ölçümleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 8,13±4,63 yıl idi. MIS-C hastalarında tedavi sonrası kan değerlerinde lökosit (p=0,002) ve lenfosit değerlerinde artış, CRP, prokalsitonin, ESR, ferritin değerlerinde azalma görüldü (p0.005). Tartışma: Yaptığımız çalışmada tedavi öncesi kardiyak tutulumu olan-olmayan, tedavi sonrası hasta grubu ve kontrol gruplarının M-mode ölçümleri ve dispersiyon değerleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar saptadık. Çalışmamız MIS-C hastalığında klinik ve ekokardiyografik bulgular olmasa bile kardiyak ileti bozukluğunun olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: MIS-C is a disease associated with SARS-CoV2 infection, characterized by persistent fever, multiple organ system involvement, and hyperinflammation. Cardiac involvement in MIS-C is associated with prognosis. We aimed to establish a relationship between heart rate, P dispersion, QT dispersion, QTc dispersion and cardiac system involvement in patients diagnosed with MIS-C. Materials and Method: Case group consisted of 60 patients diagnosed with MIS-C and 26 healthy children constituted the control group. ECG, ECO and blood tests from MIS-C patients at the time of application and after treatment; ECG and ECO were performed on the control group. P dispersion, QT dispersion and QTcdis were calculated from ECGs. Dispersion values and M-mode measurements were compared between two groups. Findings: The mean age of the cases was 8.13±4,63 years. In MIS-C patients, an increase in leukocyte (p=0.002) and lymphocyte values, and a decrease in CRP, procalcitonin, ESR, and ferritin values were observed after treatment (p0.005). Discussion: In our study, we found significant differences when the M-mode measurements and dispersion values of the pretreatment, cardiac-non-cardiac involvement, posttreatment and control groups were compared. Our study has shown that cardiac conduction disturbance may be present in MIS-C disease even in the absence of clinical and echocardiographic findings.