Ticari araçlarda kullanılan ABS performansının incelenmesi
Examination of ABS performance in commercial vehicles
- Tez No: 859285
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Otomotiv Mühendisliği, Science and Technology, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ABS araçlarda frenleme esnasında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ve araçlarda yaygın olarak kullanılan sistemdir. Araçların trafiğe çıkabilmesi için bazı mevzuat ve regülasyonlar ile homologasyon süreçlerinin tamamlanması gerekmektedir. Homologasyon süreçlerinde araçların fren uygunlukları BM AEK R13 regülasyonuna göre, ABS fren performansları ise ilgili regülasyonun Ek 13'üne göre belirlenebilmektedir. ABS'li araçlarda fren modülatörlerindeki farklılıklar, araç tipi, araç cinsi, araç kütlesi, araç yakıt cinsi, lastik ölçüleri gibi farklılıkların fren performansına etkisi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, ticari araçlarda kullanılan ABS performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABS is system that prevents the wheels from locking during braking and is widely used in vehicles. Some legislation and regulations and homologation processes need to be completed in order fort he vehicles to be put on the road. In homologation processes, the brake compliance of vehicles can be determined according to the UN ECE R13 regulation, and ABS brake performances can be determined according to Annex 13 of the relevant regulation. In vehicles with ABS, differences in brake modulators, vehicles mass, vehicle fuel type, tire sizes affect the braking performance. In this study, ABS performances used in commercial vehicles were examined.