Investigation of the structural behaviour of balanced cantilevered box girder bridges with different cell numbers
Farklı hücre numaralarına sahip dengeli konsol kutu kirişli köprülerin yapısal davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 859325
  2. Yazar: GÖKÇE ÇEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dengeli konsol köprü, yapısal dengeyi sağlamak ve taşıma kapasitesini artırmak amacıyla köprü üst yapısının tasarımında kullanılan bir yöntemdir. Köprü, genellikle simetrik bir şekle sahiptir ve konsollar arasındaki yükleri dengeleyerek homojen bir dağılım sağlamak için tasarlanmıştır. Dengeli konsol köprüler, mimari estetik ile mühendislik performansını birleştirerek dayanıklı ve güvenli bir ulaşım altyapısı oluşturmayı hedefler.Bu çalışmanın temel amacı, dengeli konsol köprü tasarımlarında kullanılan tek gözlü ve çok gözlü gövde türlerinin köprünün dayanımına olan etkilerini hesaplamak ve genellikle neden piyasada tek gözlü köprü tasarımlarının yaygın olarak tercih edildiğini araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak; bir hücreli toplam 300 m uzunluğunda, iki hücreli 300 metre uzunluğunda ve son olarak 3 hücreli 300 metre uzunluğunda, aynı yapısal tasarıma ve yük koşullarına sahip 3 farklı model tasarlanmıştır. Yapım aşamasını dikkate alan çözüm metoduna göre elde edilen sonuçlar, tek hücreli konsol köprünün dayanıklılık ve maliyet açısından orta yol sağlayarak,piyasada yaygın olarak kullanıldığı gibi, en ideal model olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Balanced cantilever bridge is a structural design method utilized in the construction of bridge superstructures with the aim of achieving structural balance and enhancing load-carrying capacity. Typically characterized by a symmetric shape, the bridge is designed to balance loads between cantilevers, ensuring a homogeneous distribution. Balanced cantilever bridges aspire to merge architectural aesthetics with engineering performance, aiming to create a durable and secure transportation infrastructure. The primary objective of this study is to calculate the impact of single-cell and multi-cell configurations commonly employed in balanced cantilever bridge designs on the structural strength of the bridge and seeks to investigate the prevalent preference for single-cell bridge designs in the market. To address this objective, three different models with the same structural design and load conditions were developed: a single-cell bridge with a total length of 300 meters, a two-cell bridge with a length of 300 meters, and finally, a three-cell bridge with a length of 300 meters. Results obtained through a solution method considering the construction phase indicate that, in terms of both strength and cost, the single-cell cantilever bridge proves to be the most optimal model, as commonly seen in the industrial, striking a balance between these factors.