Kardiyak cerrahi vakalarında preoperatiflaboratuvar tetkiklerinin dahili açıdanklinik sonlanıma etkisi
Preoperative in cardiac surgery casesinternal perspective of laboratory examinationseffect on clinical outcome
- Tez No: 859344
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kardiyak cerrahi operasyonları en sık uygulanan uygulamalar arasında yer almaktadır. Ameliyat öncesi değerlendirme, kardiyak cerrahi ameliyatlarının postoperatif dönemde morbidite ve mortalitesine doğrudan etki gösterebilmektedir. Çalışmamızda preoperatif değerlendirmede istenilen rutin laboratuvar tetkiklerinin hangilerinin, hangi oranda hastanın morbidite ve mortalitesine etki ettiğini araştırmayı amaçladık. Şubat 2019 – Eylül 2022 tarihleri arasındaki 1402 kardiyak cerrahi hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların medikal geçmişleri, kan laboratuvar tetkikleri ve klinik sonlanımları retrospektif olarak kayıt altına alındı. Hastaların yaşı, komorbid hastalığa sahip olması, ameliyat çeşidi, tekrarlı yatış öyküsü olmasının klinik sonlanıma etkisi olduğu sonucuna varıldı. Kan parametrelerinden hemoglobin düşüklüğü, trombositopeni, lenfopeni, üre yüksekliği, kreatinin yüksekliği, gfr düşüklüğü, albumin düşüklüğü, sodyum düşüklüğü ile potasyum yüksekliği kötü prognostik faktör olarak değerlendirildi. Hastaların ameliyat öncesi dönemde değerlendirilmesi, klinik sonlanımlarının ön görülmesi, ameliyat sonrası dönem için gerekli hazırlığın yapılması açısından önemlidir. Bununla beraber ameliyat öncesi rutin tetkik olarak istenilen bir çok parametrenin yaptığımız çalışmada klinik sonlanıma etkisi görülmemiştir. Geniş rutin preoperatif laboratuvar testleri yaptırmanın bir sonucu olarak sağlık bakım masraflarını artar. Klinik endikasyon olmaksızın rutin testler yapılması hem maliyet açısından değerlendirildiğinde zarara sebep olur hem de gereksiz gecikmelere neden olabilir. Ameliyat öncesi değerlendirilen laboratuvar tetkikleri ile ayrıntılı hasta anamnezi, kardiyak cerrahi geçirecek hastaların ameliyat sırasında ve sonrası morbiditeleri ile muhtemel mortaliteleri hakkında fikir verebilmektedir. Daha fazla hasta sayısı içeren ve daha kapsamlı çalışmalar yapılarak bu ilişkinin net şekilde ortaya konulması planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cardiac surgical operations are among the most commonly performed procedures. Preoperative assessment can directly impact the morbidity and mortality of cardiac surgical procedures in the postoperative period. Our aim was to investigate which routine laboratory tests conducted in preoperative assessments have an impact on the morbidity and mortality of the patients and to determine the extent of this influence. Between February 2019 and September 2022, a total of 1402 patients undergoing cardiac surgery were included in the study. The patients' medical histories, blood laboratory tests, and clinical outcomes were retrospectively recorded. It was concluded that factors such as patients' age, comorbidities, the type of surgery, and a history of repeated hospitalizations have an impact on clinical outcomes. Low hemoglobin, thrombocytopenia, lymphopenia, high urea, high creatinine, low glomerular filtration rate (GFR), low albumin, low sodium, and high potassium levels were evaluated as poor prognostic factors among the blood parameters. The assessment of patients in the preoperative period is important for anticipating clinical outcomes and making the necessary preparations for the postoperative period. However, in our study, the impact on clinical outcomes of many parameters routinely tested as part of preoperative assessments was not observed. As a result of obtaining extensive routine preoperative laboratory tests, healthcare costs increase. Conducting routine tests without clinical indications can lead to both financial losses and unnecessary delays when evaluated from a cost perspective. Preoperatively assessed laboratory tests, along with a detailed patient history, can provide insights into the morbidities and potential mortalities that patients undergoing cardiac surgery may experience during and after the surgery. This relationship should be clearly elucidated through more extensive studies involving a larger number of patients and a more comprehensive approach.