Ayakla tahrik edilen scooter tipi özgün bir tekerlekli aracın tasarımı ve prototipinin imalatı
Design and manufacture of a foot-powered scooter type original single-wheeled vehicle
- Tez No: 859343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kullanıcının itme gücüyle hareket ettirdiği, kanıtları tartışılmayan ilk taşıt, Alman Baron Karl Von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir. Tahtadan yapılmış araç, sabit bir gidonla donatılmış olup, hareketi sağlamak için pedallar içermiyordu. Binici, ayakları ile yerden güç alıyor, bir denge tahtası binicinin kollarını destekliyordu. Scooterlar insan kas gücünün itki kuvvetiyle tekerleklerde dairesel hareket enerjisine aktarımıyla çalışırlar. Son dönemlerde, içten yanmalı motorlar, elektrik motorları gibi yardımcı tahrik sistemlerine ihtiyaç duymayan, kendi hareketini sağlayan otomatize edilmiş araç tasarımları konusunda birçok arayış ve teşebbüs bulunmaktadır. Bu taşıtların büyük bir kısmı, kullanıcının ayaklarıyla gerçekleştirdiği itme veya öteleme hareketini tekerleklerde dönen bir harekete çeviren çeşitli tipte ve yapıda mekanizmalar içermektedir. Bu çalışmada amaç, kullanıcı ayak basma kuvveti ile hareket edebilen stabilizasyonu sağlanmış kendine özgü tekerlekli scootera ilişkin manuel tahrikli bir mekanizma sisteminin geliştirilerek tasarımının yapılmasıdır. Üzerinde çalışılan mekanizma sisteminin scootera adapte edilmesi sonucunda ortaya çıkan vasıtanın sanal ortamda örnek tasarımı oluşturulmuştur. Sanal ortamda oluşturulan örnek tasarım ürünün üzerinde dinamik ve kinematik esaslı yapısal analizler yapılması sonucunda prototip imalatı gerçekleştirilerek denenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first vehicle powered by the user's pushing force, with indisputable evidence, was invented by the German Baron Karl von Drais de Sauerbrun. The vehicle, made of wood, had a fixed handlebar, but it did not have pedals to provide movement. The rider obtained power from the ground with their feet, and a balance board supported the rider's arms. Scooters operate by transferring the circular motion energy on the wheels through the pushing force of human muscle. There have been numerous attempts for a long time to design self-propelled vehicles that do not require auxiliary propulsion systems like engines. Most of these devices include various types and structures of mechanisms that convert the translational movement made by the user's feet on a platform into rotational movement on the wheels. The aim of this study is to develop and design a manually driven mechanism system for an original wheeled scooter with reduced balance risk that can be powered by the user's foot-pushing force. Upon adapting the proposed mechanism system to the scooter, a virtual prototype of the vehicle will be created. Structural analyses based on static, dynamic, and kinematic principles will be conducted on the virtual prototype, and the prototype will be manufactured and tested.