Sanatta yeni anlam: Kripto sanat ile değişen yapıt-anlam ilişkisi
New meaning in art: Art work-meaning relationship changing with crypto art
  1. Tez No: 859364
  2. Yazar: ALEYNA BİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanat üretimi ve tüketimi konusu toplumu yüzyıllardır meşgul etmektedir. Günümüz dijital çağına kadar birçok farklı araç ve ortamlarda üretilip tüketilmiştir. Teknoloji de sanata yeni mekan ve araçlar kazandırmıştır. Geliştirilen blok zincir teknolojisi ile sanat yapıtlarının blok zincire dijital veri olarak kaydedilmesi sağlanmıştır. Böylece günümüz sanat dünyasına NFT ve kripto sanat kavramları kazandırılmıştır. Dijital sanat olan kripto sanatların çoğaltılamaz ve taklit edilemez olmasının yanı sıra sanat yapıtı alışverişinin ulaşılabilir ve kolay olması sanat dünyasında kripto sanatın popüler olmasını sağlamıştır. Kitleler tarafından gördüğü büyük ilgiyle popüler ürün haline gelen kripto sanat yapıtlarının sanatsal değerinden çok ekonomik değeri ağır basmaktadır. Kripto sanatta da hakim olan postmodern anlayışın nasıl oluştuğu ve dijitalleşme ile teknolojinin sanat dünyasına etkileri incelenmiştir. Kripto sanat kavramının oluşmasına etki sağlayan kriptoloji, blok zincir ve NFT kavramları açıklanmıştır. Kripto sanatın günümüze kadarki gelişimi hakkında analizler yapılmış, gelecekteki konumu hakkında öngörüde bulunulmuştur. Kripto sanat yapıtı örnekleri ile birlikte kripto sanatın teknolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutları kültür kuramları çerçevesinde incelenmiştir. Tezde kripto sanat ile birlikte sanatta anlamın değiştiği, estetik anlamdan çok ekonomik anlamın ön planda olduğu sonucuna varılmıştır. Kripto sanat yapıtlarının hızlı ve kolay üretilip tüketilebilir olmasından dolayı sanattan çok tüketim nesnesi olarak görülmekte ve gelecekte de bu anlamını devam edeceği iddia edilmiştir. Anahtar Kelimeler. : Kripto Sanat, NFT, Dijital Sanat, Postmodernizm
Özet (Çeviri)
The subject of art production and consumption has been preoccupying society for centuries. It has been produced and consumed in many different tools and environments until today's digital age. Technology has also given new spaces and tools to art. With the developed blockchain technology, it has been ensured that works of art are recorded on the blockchain as digital data. Thus, the concepts of NFT and crypto art have been introduced to the modern art world. In addition to the fact that crypto arts, which are digital art, cannot be reproduced and imitated, as well as the fact that the exchange of works of art is accessible and easy, crypto art has become popular in the art world. The article examines how the postmodern understanding, which is also dominant in crypto art, was formed and the effects of digitalization and technology on the art world. The concepts of cryptology, blockchain and NFT, which influence the formation of the concept of crypto art, are explained. Analyses have been made about the development of crypto art up to today, predictions have been made about its future position. Along with examples of crypto art works, the technological, economic, social and cultural dimensions of crypto art have been examined within the framework of cultural theories. In the thesis, it was concluded that the meaning of art has changed along with crypto art, and economic meaning is at the forefront rather than aesthetic meaning. Due to the fact that crypto artworks can be produced and consumed quickly and easily, they are seen as a consumer object rather than art, and it has been claimed that this meaning will continue in the future. Key Words : Crypto Art, NFT, Digital Art, Postmodernism