Yenilenebilir enerji kaynakları ve sürdürülebilir kaynaklar: Türkiye üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 859383
  2. Yazar: SERDAR BİLGEBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kaynakların sınırlı olduğu ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin giderek arttığı günümüzde, yenilenebilir enerji kaynakları ve sürdürülebilir kalkınma kavramları önem kazanmaktadır. Bu tez çalışması, enerji ve sürdürülebilir kavramlarını, yenilenebilir enerji kaynaklarının dünyadaki ve özellikle Türkiye'deki durumunu açıklamayı hedeflemektedir. Ayrıca, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma potansiyelini ve sürdürülebilir kalkınma stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye, güneş, rüzgâr, hidroelektrik ve biyokütle gibi çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip zengin bir ülke konumundadır. Bu tez çalışması, Türkiye'nin sahip olduğu kaynakların kullanımını ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri gerçekleştirilirken izlenecek yolun nasıl olması gerektiği, ne gibi engellerin olduğu ve bu engelleri aşmak için neler yapılması gerektiği üzerinde durmayı hedeflemektedir. Ayrıca, Türkiye'nin yenilenebilir enerji sektöründeki gelişmeleri ve gelecekteki fırsatları da ele alarak, sürdürülebilir enerji kaynaklarına dayalı bir ekonomik büyüme ve çevresel korumayı sağlamak için öneriler sunmayı hedeflemektedir. Anahtar Sözcükler Enerji, Enerji verimliliği, Enerji politikası, Enerji bağımsızlığı, Yenilenebilir enerji kaynakları, Sürdürülebilir kalkınma, Ekonomik büyüme, Yeşil ekonomi, Çevresel etkiler, Karbondioksit emisyonu.
Özet (Çeviri)
The concepts of energy resources and sustainable development gain importance when resources have limits and their adverse effects on the environment are gradually progressing. This thesis aims to explain the concepts of energy and sustainability, the future of energy in the beginning, and especially the trend in Turkey. It also aims to use Turkey's energy and to examine sustainable development strategies. Turkey is a rich country with various electricity resources such as solar, wind, hydroelectric, and biomass. This thesis aims to focus on the path to be followed while realizing Turkey's objectives of learning its resources and sustainable development, what obstacles exist, and what needs to be done to overcome these obstacles. In addition, it aims to offer suggestions to ensure economic growth and efficiency protection based on sustainable energy resources, by addressing the results and returns in the energy sector that Turkey has achieved. Keywords Energy, Energy efficiency, Energy policy, Energy independence, Renewable energy sources, Sustainable development, Economic growth, Green economy, Environmental impacts, Carbon dioxide emissions.