Nöropeptid w (NPW)'nin pankreas kanseri hücre hatlarında nöral invazyon ve proliferasyondaki rolünün aydınlatılması
Elucidating the role of neuropeptide w (NPW) in neural invasion and proliferation of pancreatic cancer cell lines
  1. Tez No: 859384
  2. Yazar: RABİA RÜMEYSA ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE YAPIŞLAR, DR. ELİF SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Pankreas kanseri, 5 yıllık sağkalım oranının %10'un altında olduğu, en ölümcül kanser türlerinden biridir. Günümüzde pankreas kanseri tedavisinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi standart yöntemler bulunmaktadır. Pankreas kanseri, erken evresinde semptom göstermemesi nedeniyle geç bir evrede teşhis edilir. Bu nedenle tedavilerin etkinliği sınırlıdır ve yeni tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Nöral invazyon, pankreas kanserinde (PKa) sağkalımın azalmasıyla karakterize edilen prognostik açıdan olumsuz bir faktördür ve aynı zamanda şiddetli ağrı ile güçlü bir korelasyon göstermektedir. Nöropeptid W, merkezi sinir sisteminde geniş bir dağılım gösterir ve birçok düzenleyici fonksiyona sahiptir. Aynı zamanda NPW ağrı ile de ilişkilendirilir ve ajitasyon davranışlarını azalttığı ve mekanik allodini seviyesini hafiflettiği görülmüştür. Bu çalışma, pankreas kanseri hücreleri ile NPW arasındaki moleküler ilişkiyi ve NPW'nin pankreas kanserindeki nöral invazyon üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer, with a 5-year survival rate of less than 10%, stands as one of the most deadly cancer types. Current standard treatments for pancreatic cancer include surgery, chemotherapy, and radiotherapy. Due to the lack of early symptoms, pancreatic cancer is often diagnosed at an advanced stage, limiting the effectiveness of available treatments and necessitating the exploration of novel therapeutic approaches. Neural invasion is a prognostically unfavorable factor characterized by decreased survival in pancreatic cancer (PCa) and is also strongly correlated with severe pain. Neuropeptide W (NPW) exhibits a wide distribution in the central nervous system, contributing to various regulatory functions. Additionally, NPW is associated with pain and has been observed to reduce agitation behaviors and alleviate mechanical allodynia levels. This study aims to investigate the molecular relationship between pancreatic cancer cells and NPW, as well as to explore the potential effects of NPW on neural invasion in pancreatic cancer.