Kişisel bilgisiyarlar için genel amaçlı bir grafik yazılım dizgesi
A General purpose graphic software system for personal computers
  1. Tez No: 8594
  2. Yazar: SEVTAP ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TÖRECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
XV ÖZET Bu tez çalışmasında, mikrobilgisayarlar üzerinde görsel birimi denetleyen, Hercules ve uyumlu grafik donanımlarında kullanılacak, "temel grafik işlevlerini içeren bir yazılım tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Yazılımın kullanımında, programlama dilinden bağımsızlığı sağlamak amacı ile, yazılım, MS-DOS işletim dizgesinde bir aygıt sürücü olarak gerçekleştirilmiştir. Mikrobilgisayarlar üzerinde MS-DOS işletim dizgesi altında çalışan kullanıcılar, herhangi bir programlama diliyle kodlanan yazılımdan HRCGRAPH aygıtına bir düz metin kütüğüne erişir gibi ulaşarak, yazılımın öngördüğü grafik işlevleri ile grafik donanımını kullanabilmektedirler. Geliştirilen işlevler temel çizim işlemleri yanında pencereleme işlemlerini de kapsamaktadır. Yazılım IBM PC/XT-AT ve uyumlu bilgisayarlarda çalışmakta ve 2000 satır C, 1500 satır MASM komutu olmak üzere toplam 3500 satırdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A GENERAL PURPOSE GRAPHIC SOFTWARE SYSTEM FOR PERSONAL COMPUTERS Sevtap Ün Hacettepe University Department of Computer Science and Engineering Beytepe, ANKARA In this thesis, a graphic software has been designed and developed for microcomputers using Hercules and its compatible graphic controllers. The software has been realized as a device driver on the MS-DOS operating system to rule out the restrictions of programming languages. MS-DOS users can easily access the HRCGRAPH device in any programming language just like accessing a text file and they can utilise the graphic hardware with HRCGRAPH commands. Supplemental functions facilitate window procedures as well as basic graphic procedures. This software runs on the IBM PC-XT/AT and its compatible computers in the form of 2000 C lines and 1500 MASM lines.