Yüzey surveyanlığı, eşyükseklik eğrisi çizimi ve hafriyat kestirimi için mikrobilgisayara dayalı bir yazılım surveyan-1.0
A Microcomputer software for land surveying, contour lining and excavation estimation: Surveyan -1.0
- Tez No: 8595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Yüzey Surveyanlıgı, Eşyükseklik Eğrisi Çizimi ve Hafriyat Kestirimi için Mikrobilgisayara Dayalı Bir Yazılım: SÜRVEYAN-1.0 Mehmet Atasayar Hacettepe üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Beytepe, ANKARA Mikrobilgisayara dayalı olarak geliştirilen SURVEYAN yazı lımı doğrudan araziden elde edilmiş çokgen bilgilerini ya da önceden hazırlanmış bir haritadan örneklenen noktaları giriş verisi olarak alabilir. Her iki yolla da elde edilen noktalar kullanılarak yüzeyin üç boyutlu bir modeli oluşturulur ve eşyükseklik eğrileri çizilir. Haritayı bölümlere ayırma (26 'ya 99), ölçek değiştirerek büyültme küçültme yapma ve eşyükseklik eğrileri çizme işlemleri Calcomp Model-81 çizici ve IBM PC-AT mikrobilgisayarı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Programlar C program lama dili ile yazılmış (SÜRVEYAN için yaklaşık 5000 satır kaynak program üretilmiştir) ve kimi pencere 1 eme yordamları kullanılmıştır. Ayrıca ilk uygulama modülü olarak, bir çokgenin içinde kalan ve belli bir derinliğe kadar olan hafriyatın kestirimini yapan MÜHENDİS modülü de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ii SÜMMAEY A Microcomputer Software for Land Surveying, Contour Lining and Excavation Estimation: SURVEYAN-1,0 Mehmet At as ayar. Hacettepe University Computer Science and Engineering Department Bey tepe, ANKARA A microcomputer software SURVEYAN may take input directly from polygon data gathered on the land or sample points of the previous map. By using either type of the sampled points a three dimensional model of the land is constructed, then contour lines of the land is plotted. A partitioning of the map (26 by 99 ), zooming by scale change and contour line plotting is implemented by using Calcomp Model-81, PC AT microcomputer. The program is written in C (for SURVEYAN version 1.0 app. 5000 source lines) and some routines for windows are used. The first application module for excavation estimation (MUHENDIS_1) is also implemented for polygon type area with fixed base level.