Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğum yapmış gebelerde anemi prevalansının araştırılması ve maternal anemi ile fetal büyüme kısıtlılığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
An Investigation of the Prevalence of Anemia in the Obstetrics and Gynecology Clinic in Şişli Etfal Training and Research Hospital and Evaluation of the relationship between maternal anemia and fetal growth restriction
- Tez No: 859425
- Danışmanlar: DR. SAVAŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perinatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmada hastanemizde doğum yapmış gebelerde anemi prevalansını ve anemi ile fetal büyüme kısıtlılığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışmaya Haziran 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde doğum yapmış, gebelik haftası 37 hafta ve üzeri olan 1494 gebe dahil edildi. Veriler hasta dosyalarından ve doğum defteri kayıtlarından retrospektif olarak elde edildi. Çalışmamızda gebelerden doğum öncesi alınan hemogram sonuçlarına göre gebelerde anemi prevalansı incelenmiş ve fetal büyüme kısıtlılığı ile maternal anemi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda gebelerde anemi prevalansını % 31,7 olarak saptadık ve maternal anemi ile fetal büyüme kısıtlılığı arasında anlamlı ilişki saptadık. SONUÇ: Sonuç olarak prekonsepsiyonel değerlendirme ile birlikte uygun bir gebelik planlanması maternal aneminin sıklığının azaltılmasında gereklidir. Antenatal takipler sırasında maternal aneminin tespiti ve tedavisi, perinatal komplikasyonların en aza indirilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to investigate the prevalence of anemia in pregnant women who had given birth in our hospital and relationship between maternal anemia and fetal growth restriction. METHODS: 1494 pregnant women who had given birth in Sisli Etfal Training and Research Hospital, 1st Gynecology and Obstetrics Clinic between the dates of June 2010-June 2011 and who had 37 weeks and above gestational age were included in this study. In our study, we investigated the prevalence of anemia in pregnant women according to the results of complete blood count received before delivery and assessed the relationship between fetal growth restriction and maternal anemia. RESULTS: In our study, the prevalence of anemia in pregnant women was found as 31.7 %, and we found a significant association between maternal anemia and fetal growth restriction. CONCLUSION: In conclusion, together with the appropriate pregnancy planning preconceptional evaluation is necessary in reducing prevalence of maternal anemia. Detection and treatment of maternal anemia antenatally is important to minimize the perinatal complications.