Vardiyalı çalışan acil servis hemşirelerinin sağlık durumlarının ve bunları etkileyen etmenlerin incelenmesi
Investigation of the health status of emergency nurses working in shift and the factors affecting them
  1. Tez No: 859424
  2. Yazar: ABDULKADİR MERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, vardiyalı çalışan acil servis hemşirelerinin sağlık durumlarının ve bunları etkileyen etmenlerin incelenmesidir. Sağlık durumu kapsamında; uyku, yorgunluk, fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlık durumu incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve ilişki arayıcı türde tasarlanan bu araştırma bir coğrafi bölge sınırları içerisindeki kamu hastanelerinin acil servislerinde, Mayıs-Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Örnekleme 218 acil servis hemşiresi alınmıştır. Veriler, Vardiyalı Çalışanlar Anketi kullanılarak çevrim içi yöntem ile toplanmıştır. Numerik veriler ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerlerle; kategorik veriler sayı ve yüzde ile sunulmuştur. Bağımsız değişkenlerce bağımlı değişkenlerdeki değişimin açıklanabilmesi için doğrusal regresyon analiz yapılmıştır. Bulgular: Puan ortalaması; uyku durumunda, tüm vardiya dönüşümleri için tüm uyku bozukluğu için 2.98±0.53; yorgunluk durumunda, yorgun hissetme için 2.66±0.79; fiziksel sağlık durumunda, sindirim sorunları için 1.91±0.55, kardiyovasküler sorunlar için 1.68±0.48, basit bulaşıcı hastalık geçirme için 2.11±0.69 ve kas-iskelet ağrısı için 2.38±0.72; ruhsal sağlık durumunda, olumsuz duygular için 0.88±0.43 ve nevrotiklik özellikleri için 2.17±0.52; sosyal sağlık durumunda, tüm sosyal ve evle ilgili aksaklık için 2.63±1.09 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was aimed at investigating the health status of emergency nurses working in shifts and the factors affecting their health status. Within the scope of health status, their sleep, fatigue, physical, mental and social health statuses were investigated. Materials and Methods: This cross-sectional and correlational study was conducted in the emergency services of public hospitals within the borders of a geographical region between May 2023 and November 2023. The sample included 218 emergency nurses. Data were collected online using the Survey of Shiftworkers. While the numerical data were presented with arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum values, the categorical data were presented as numbers and percentages. Regression analysis was performed to explain the changes in dependent variables caused by independent variables. Results: The mean scores obtained by the participants were as follows: 2.98±0.53 for all sleep disturbance in the all shifts rotating regarding sleep; 2.66±0.79 for feeling tired regarding fatigue; 1.91±0.55 for digestive problems, 1.68±0.48 for cardiovascular problems, 2.11±0.69 for having minor infectious diseases and 2.38±0.72 for musculoskeletal pain regarding physical health; 0.88±0.43 for negative emotions and 2.17±0.52 for neuroticism traits regarding mental health; and 2.63±1.09 for all social and domestic impairment regarding social health.