Sağlık çalışanlarında sirkadiyen ritim ve uyku bozukluğunun nörodejeneratif parametreler üzerine etkisi
The effect of circadian rhythm and sleep disorder on neurodegenerative parameters in healthcare workers
- Tez No: 859426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Kaliteli uyku zihinsel, fiziksel sağlığın ve hayat kalitesinin korunmasında önemli rol oynar. Sirkadiyen ritim ve uyku bozuklukları, çevresel ve sosyal koşullara uygun olan uyku-uyanıklık ritminin bozulduğu klinik durumları tanımlar. Bu çalışmada, sirkadiyen ritim ve uyku bozukluğunun nöbet tutan sağlık çalışanları üzerindeki nörodejeneratif etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde nöbet tutan 30 kişilik denek grubu ve nöbet tutmayan 29 kişilik kontrol grubu ile yürütülmüştür. Çalışma verilerinin elde edilmesinde yüz yüze anket tekniği ile uygulanan, araştırmacılar tarafından oluşturulmuş sosyodemografik özellikleri ve çalışma durumlarına yönelik bilgileri sorgulayan 25 sorudan oluşan anket formu, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (SAA) kullanılmıştır. Katılımcıların onayı alınarak venöz kanda Nörofilament hafif zincir (NfL), Fosforlanmış tau protein (p-tau protein), Glial fibriler asidik protein (GFAP), Nörona özgü enolaz (NSE), S100 kalsiyum bağlayıcı protein (S100B), Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), cAMP yanıt elemanı bağlayıcı protein (CREB), melatonin parametrelerine bakılmıştır. Nörodejeneratif parametreler ve anket sonuçları, denek ve kontrol grubu arasında karşılaştırılmıştır, ayrıca denek grubunun nöbet öncesi ve sonrası nörodejeneratif parametreler değerleri de kıyaslanmıştır. Bu nörodejeneratif parametrelerin PUKİ ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Denek grubunun çalışma hayatının uyku kalitesine olan etkisi incelenmiştir. Verilerin, IBM SPSS Statistics 25.0 programı ile kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Quality sleep plays an important role in maintaining mental and physical health and quality of life. Circadian rhythm and sleep disorders describe clinical conditions in which the sleep-wake rhythm appropriate to environmental and social conditions is disrupted. This study eagers to investigate the neurodegenerative effects of circadian rhythm and sleep disorders on healthcare workers on duty. Method: This study was conducted at Harran University Medical Faculty Hospital with a subject group of 30 people who were on duty and a control group of 29 people who were not on duty. In order to obtain the study data, a survey form consisting of 25 questions questioning sociodemographic characteristics and information about working conditions created by the researchers, applied with a face-to-face survey technique, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and Morning-Evening Questionnaire (SAA) were used. With the consent of the participants, Neurofilament light chain (NfL), Phosphorylated tau protein (p-tau protein), Glial fibrillary acidic protein (GFAP), Neuron-specific enolase (NSE), S100 calcium binding protein (S100B), Brainderived neurotrophic factor (NfL) were collected from venous blood. BDNF), cAMP response element binding protein (CREB), and melatonin parameters were examined. Neurodegenerative parameters and survey results were differentiated between the subject and control groups, and the neurodegenerative parameters values of the subject group before and after the seizure were also compared. The relationship between these neurodegenerative parameters and PSQI was evaluated. The effect of working life on the sleep quality of the subject group was examined. The data was analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0 program.