Kazakistan ve Türkiye'deki resmi konser organizasyonlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of official concert organizations in Kazakhstan and Turkey
- Tez No: 859442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Politikaları ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada ortak tarihi ve kültürel kökleri olan Türkiye ve Kazakistan'daki resmi konser organizasyonlarının karşılaştırmalı analizi, 5 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen I. Uluslararası İpek Yolu Yetenekli Çocuklar Sanat Yarışma-Festivali örneği üzerinden literatür taraması, alan araştırması ve otoetnografi yöntemlerinden yararlanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, bu konuyla ilgili yazılı kaynakların yetersiz olduğu ve Türkiye'deki üniversitelerde konser organizasyon işleri konusunda eğitim verecek“Konser Menajerliği”bölümüne ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Kazakistan'da ilgili alanlarda çalışan akademisyenlerin kaynaklarını diğer ülkelerde konser organizasyonu eğitimi alan öğrencilerin de bu kaynaklardan yararlanabilmesi için uluslararası erişime açık tutmaları önerilmektedir.İlave olarak, Türkiye'de resmi konserlerin düzenlenmesinde belediyelerin sanatçılar, senaristler, sahne yönetmenleri, kostüm ve dekor tasarımcıları ile iş birliği yapması, konserlerin belli bir temaya uygun içeriğe sahip olması ve dolayısıyla izleyiciler için daha iyi anlaşılır konser sunumu yapılması açısından önemlidir. Böylece ülkelerin kültürel mirasının aktarılmasında önemli rol oynayan resmi konser organizasyonlarında ilerleme kaydedilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative analysis of official concert organizations between Turkey and Kazakhstan, which have common historical and cultural roots, through the example of the I. International Silk Road Talented Children Art Competition-Festival held on May 5, 2023, by using literature review, field research and autoethnography models. According to the findings of the research, written sources on this subject are insufficient and there is a need for a“Concert Management”department that will provide training on concert organization affairs in universities in Turkey.It is recommended that academicians working in relevant fields in Kazakhstan keep their resources open to international access so that students studying concert organization in other countries can also benefit from these resources.In addition, it is important for municipalities to cooperate with artists, script writers, stage directors, costume and decor designers in the organization of official concerts in Turkey, in order to ensure that the concerts have a content appropriate to a certain theme and thus to present a better understandable concert to the audience. Thus, progress can be made in official concert organizations that play an important role in transferring the cultural heritage of countries.