Otantikliğin yordayıcıları olarak pozitif ve negatif duygulanım, benlik ayrımlaşması ve ebeveynleşme
Positive and negative affect, self differentiation and parentification as predictors of authenticity
  1. Tez No: 859448
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERZAN CURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bireyin yaşamı içerisinde oldukça önemli bir role sahip olan otantiklik, iyi oluş, psikolojik sorunlar ve benlik saygısı gibi birçok konuyla yakından ilişkilidir. Bu nedenle otantiklik gibi temel bir kavramı yordayan değişkenlerin neler olduğunu belirlemenin önemli olduğunu söylemek mümkünüdür. Bu araştırmanın amacı pozitif ve negatif duygulanım, benlik ayrımlaşması ve ebeveynleşmenin otantiklik üzerindeki yordayıcı rollerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu yaşları 18 ile 25 arasında değişen 392 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Otantiklik Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği, Benliğin Farklılaşması Envanteri – Kısa Formu (BFE – KF) ve Ebeveynleşme Envanteri kullanılmıştır. Analizlerde öncelikle değişkenler arası ilişkilerin varlığı kontrol edilmiş ve ardından değişkenlerden alınan puanların erkek ve kadın katılımcılar arasında anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız örneklemler t testi aracılığıyla incelenmiştir. Son olarak pozitif ve negatif duygulanım, benlik ayrımlaşması ve ebeveynleşmenin otantiklik üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesi amacıyla stepwise regresyon analizi yapılmıştır. Cinsiyete dayalı farkların varlığını test edebilmek adına regresyon analizi tüm katılımcılardan elde edilen veriler ile yalnızca kadınlar ve yalnızca erkeklerden elde edilen verilerin analize dahil edilmesiyle üç farklı şekilde gerçekleştirilmiştir. Regresyon analizi bulguları incelendiğinde tüm değişkenlere ait alt boyutlardan en az birinin otantiklik üzerinde istatistiksel olarak yordayıcı etkiye sahip olduğu fakat bu etkinin cinsiyet temelinde farklılaşabildiği bulgusuna rastlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular güncel alan literatürü ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Authenticity, which has a very important role in an individual's life, is closely related to many issues such as well-being, psychological problems and self-esteem. Therefore, it is possible to say that it is important to determine the variables that predict a basic concept such as authenticity. The purpose of this research is to examine the predictive roles of positive and negative affect, self-differentiation and parentification on authenticity. The sample group of the research consists of 392 university students aged between 18 and 25. Demographic Information Form, Authenticity Scale, Positive and Negative Emotion Scale, Differentiation of Self Inventory - Short Form (BPI - SF) and Parentification Inventory were used during the data collection process of the study. In the analyses, firstly, the existence of relationships between the variables was checked, and then whether the scores obtained from the variables differed significantly between male and female participants was examined through the independent samples t test. Finally, stepwise regression analysis was conducted to examine the predictive roles of positive and negative affect, self-differentiation and parentification on authenticity. In order to test the existence of gender-based differences, regression analysis was carried out in three different ways, including the data obtained from all participants and the data obtained from only women and only men. When the regression analysis findings were examined, it was found that at least one of the sub-dimensions of all variables had a statistically predictive effect on authenticity, but this effect may differ based on gender. The findings obtained in the research were discussed in the light of current field literature.