Göçmenlerin suç ile ilişkilendirildiği haberlerin göçün güvenlikleştirilmesi bağlamında analizi
The analysis of news associating immigrants with crime in the context of securitization of migration
- Tez No: 859462
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ARDIÇ ÇOBANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyal Hizmet, Journalism, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Güvenlikleştirme, güvenlik sorunu olmayan herhangi bir sorunun tehdit olarak algılanması ve güvenlik meselesine dönüştürülmesidir. Bir güvenlik meselesi olarak göçün güvenlikleştirilmesi 11 Eylül'den sonra artmış olmakla birlikte, göçün siyasal kurum ve aktörler ya da medya tarafından sürekli olarak suç ile ilişkilendirildiği görülmektedir. Bu tez çalışması,“güvenlikleştirme”kavramı ışığında, Türkiye'de sığınmacı ve düzensiz göçmenlerin karıştığı, suç ile ilişkilendirildiği haberlere dair bir analiz yapmayı ve bu haberlerde güvenlikleştirici söylemin var olup olmadığını, yaygın ve muhalif medyanın bakış açısının farklılaşıp farklılaşmadığını, haberlerde güvenlikleştirici söylemin bileşenlerini (söylemin aktörleri ve söylemin nasıl inşa edildiğini) ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez kapsamında ayrıca güvenlikleştirici söylem ile birlikte göçmenliğin suç ile ilişkilendirilmesinde medyanın rolünü ortaya koymak amacıyla, örneklem dahilinde dört örnek olay bağlamında seçilen haberler Norman Fairclough'un Eleştirel Söylem Analizi (ESA) ile analiz edilmiştir. İncelenen haberler bağlamında tüm haberlerde güvenlikleştirme söylemine rastlanılmadığı; güvenlikleştirme söylemine rastlanılan haberlerde ise güvenlikleştirmenin siyasal ve bürokratik elitlerin söylemleri aracılığı ile yaygınlaştırıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Securitization is the process of perceiving any issue without security implications as a threat and transforming it into a security matter. While the securitization of migration as a security issue has increased after September 11th, it is observed that migration is continuously associated with crime by political institutions, actors, or the media. In the light of the concept of“securitization,”this thesis aims to analyze news in Turkey that involves refugees and irregular migrants being implicated in crime and to determine whether there is a securitizing discourse in these news reports. It also aims to investigate whether the perspectives of mainstream and opposition media differ and to reveal the components of the securitizing discourse in the news (actors involved and how the discourse is constructed). Furthermore, within the scope of the thesis, to elucidate the role of the media in associating migration with crime in conjunction with the securitizing discourse, news selected within a sample of four exemplary cases have been analyzed using Norman Fairclough's Critical Discourse Analysis (CDA). It was found that not all news within the examined context exhibited a securitization discourse; in cases where such a discourse was present, it was disseminated through the rhetoric of political and bureaucratic elites.