İlkokul öğretmenlerinin uyum düzeylerini etkileyen bazı etmenler
- Tez No: 4536
- Danışmanlar: DR. MESUT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
¥ ÖZET Bu arastxrmada, ilkokul öğretmenlerinin uyum düzey-** lerini etkileme olasxlxgx, olan çeşitli değişkenlerden hangilerinin etkili olduğunu ortaya koymak amacxyla ilk okul öğretmenlerine ilişkin onb.es denence test edilmiş tir. Bu araştırmada ilkokul öğretmenlerinin uyum düzey lerini saptamak amacxyla özgüven (19 76) taraf xndan ge liştirilen HKE (EK-1), değişkenler hakkxnda bilgi topla mak için de araştx.rx.cx taraf xndan geliştirilen bir anket (EK-2) 3aıllanx.lmx.ştxr, Arastxrmanxn örneklemi, Ankara merkez ilçelerinde ki 15 ilkokulda çalxşmakta olan 318 ilkokul öğretmenin den oluşmuştur. İlkokul öğretmenleri, her bagxmsxz değişkenin alt gruplarxna göre sxnxflanmxs ve her değişkenin alt grup lar xnda toplanan ilkokul öğretmenleri genel uyum puanla- rx ortalamalarxna göre karşxlaştxrılmxşlardxr. Bu karşxlaştxrmala.rda genel uyum düzeyinde, alt grup^ lar arasxnda fark olup olmadxgxnx saptamak amacxyla Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmış f fark var ise, farkx.n hangi alt gruplardan kaynaklandığı;, t testi ile kontrol edilmiştir.VI Bu araştırmadan elde edilen bulgular şöyledir 1. Cinsiyet, yaş, son on yılda yer değiştirme sık lığı mesleğini isteyerek, istemeden ya da tesadüfen seç me; meslekteki başarı; öğrencilere sözel veya fiziki ce za uygulama; ücretli olarak, ikinci bir işte çalışma ile ilkokul öğretmenlerinin genel uyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 2. Yaşamlarının çoğunu büyük yerleşim merkez ler inde geçirenlerin, küçük yerleşim merkezinde geçirenlere; mes leki gelecekleri hakkında beklentileri iyimser olanların, karamsar olanlara, ailesinde kendisini mutlu hissedenle rin, kendisini canı sıkkın ye gergin hissedenlere; aile sinde anlayış görenlerin, anlayış görmeyenlere; kendisi ni üst SED'de olarak, algılayanların, alt SED'dekilere; genel sağlığından şikayeti olanların, şikayeti olmayan lara; fiziki görünüşünden memnun olanların, memnun olma yanlara;. 1-3 çocuğa sahip olan ilkokul öğretmenlerinin, hiç çocuğu olmayan ya da 4 ye daha fazla çocuğa sahip olanlara kıyasla genel uyum düzeylerinin daha yüksek ol duğu bulunmuştur. Bu araştırmanın bulguları., ilkokul öğretmenlerinin uyumunu tehlikeye sokan bazı etmenlerin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The purpose of this, study is to investigate the relationship between various variables and general adjustment levels of primary schools' teachers. The study was carried out in Ankara and teachers from various primary schools. Altogether 318 primary schools' teachers participated in the study. The result of the study can be summarized as follows;. 1- The teachers from big cities are better adjusted than the teachers from sroa.ll cities, village and towns. 2-r The teachers who optimistic profession aspiration are better adjusted than the. teachers who are anxious about their professional futures, 3- The. teachers, who feel themselves happy with their families; are better adjustad than the. teachers who feel unhappy and tense. 4-- The teacher who. ape understood by their families are. Better adjusted than the. teachers who don't. 5*-- The teachers, who a.re. perceiving themselves as high, socio-economic level are better adjusted than those who are. perceiving as middle, and low socio-economic levels. £". The teadkers whQltfiaye generally no health problems are Better adjusted than those, who have temporary or permanent health problems.VIII 7- The teachers who are happy about th.eir physical appeareaces are better adjusted than the teachers who are. less happy or unhappy, 8- The teachers who have one or three children are better adjusted than those who have no child or four children. Also, there is no significant relationship between other variables and adjustment levels of the teachers. According to these investigated results, there are some, factors whoare dangerous for adjustment levels of the primary schools.' teachers.