Öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre çalgı kalitesinin, öğrenci tutumları ve öğrencilerin çalgı ders başarısı ile ilişkileri: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı örneği
The relationship between instrument quality, student attitudes, and student instrumental lesson success: A case study of the Department of Music Education at Niğde Ömer Halisdemir University
- Tez No: 859468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN TURHAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Eğitim süreçlerini etkileyen değişkenler geçmişten günümüze incelenmiş, daha başarılı olması adına çeşitli çalışmalar sürdürülmüştür. Müzik eğitimi alanında yapılan çalışmalar incelendiğinde çalgı eğitimi sürecini etkileyen faktörler üzerinde araştırımlalar bulunmaktadır. Bu sürecin ana değişkeni olan çalgıların kalitesi hakkında yürütülen çalışmalar dikkat çekmektedir. Bu araştırma çalgı kalitesi, öğrenci çalgı dersi başarı puanları ve çalgılarına yönelik tutumları ile ilişkilerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalgı kalitesi temelinde eğitim sürecinin çeşitli değişkenleri hakkında fikir üretilerek çalgı kalitesinin, çalgı eğitimi ortamları üzerindeki değişken rolü belirlenip bu konudaki bulgular sunulmuştur. Nitel ve nicel veriler elde edilerek çalışılan bu araştırmanın deseni karma yöntemli araştırma modeli olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğretim elemanı ve öğrencilerden çalışmaya katılmaya gönüllü olan, 4 öğretim elemanı ve 2., 3., 4. sınıf öğrencilerinden 17 katılımcı ile oluşturmaktadır. Veri toplama tekniklerinde görüşme yöntemi ile nitel veriler elde edilmiş ve içerik analizi ile işlenmiş;“Çalgı Tutum Ölçeği”ve öğrencilerin bireysel çalgı dersi başarı notları ile nicel veriler toplanmış, ayrıca sosyodemografik değişkenler ile ilişkileri istatistiksel analiz yöntemleri ile işlenmiştir. Nicel veriler SPSS 20 paket programı ile dağılım durumları incelenmiş, bu sonuca göre nonparametrik testler uygun görülmüştür. Verilerin özelliklerine göre Kruskal-Wallis ve Spearman's Rho Korelasyon dağılım analizleri yapılmıştır. Elde edilen nitel veriler ise MAXQDA programı yardımıyla kod-alt kod-bölümler modeli oluşturularak analizleri yapılmıştır. Gerekli görüldüğü yerlerde kelime bulutu ve ham nitel veriler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarında öğrenci başarı notaları ile çalgı kalitesi arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgu öğretmenlerin görüşleri ile desteklenmiş, çalgı kalitesinin öğrenci başarısını etkilediği kanıtlanmıştır. Bulgular ilgili literatür doğrultusunda tartışılarak sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda çalgı eğitimi süreçlerini etkileyebilecek olan çalgı kalitesi hakkında çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Various studies have been conducted over the years to examine the variables affecting educational processes and to pursue various initiatives aimed at improving their effectiveness. When examining studies in the field of music education, research on factors influencing instrumental education processes is evident. Of particular interest are studies focusing on the quality of instruments, which serves as a key variable in this process. This research aims to elucidate the relationships between instrument quality, students' instrumental lesson performance scores, and their attitudes towards their instruments. By generating insights into various variables related to the educational process based on instrument quality, the study aims to identify the variable role of instrument quality in instrumental education settings and present findings in this regard. Employing both qualitative and quantitative data, this study adopts a mixed-methods research design. The study group consists of 17 participants voluntarily recruited from the Department of Music Education at Niğde Ömer Halisdemir University, including four faculty members and students from the second, third, and fourth grades. Qualitative data were obtained through interviews and analyzed using content analysis, while quantitative data, including scores from the“Instrument Attitude Scale”and students' individual instrumental lesson performance grades, were collected and statistically analyzed alongside sociodemographic variables. Quantitative data were analyzed using the SPSS 20 package program to examine distribution patterns, with non-parametric tests deemed appropriate based on the data characteristics. Kruskal-Wallis and Spearman's Rho correlation distribution analyses were conducted. Qualitative data were analyzed using the MAXQDA program to create a code-subcode-sections model. Word clouds and raw qualitative data were presented where deemed necessary. The research findings revealed a moderately significant relationship between students' performance grades and instrument quality. This finding was supported by teachers' opinions, providing evidence that instrument quality impacts student achievement. The findings were discussed in line with relevant literature, leading to conclusions. Various recommendations concerning instrument quality, which could affect instrumental education processes, were proposed based on the research results.