Zonguldak-Filyos endüstri bölgesi için hidrojen potansiyelinin incelenmesi
Investigation of hydrogen potential for Zonguldak Filyos industrial zone
- Tez No: 859524
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Filyos Vadisi Projesi ülkemizin en önemli yatırım sahalarındandır. Zonguldak-Filyos bölgesinin yaklaşık 165 km açıklıklarında Sakarya Gaz Sahası Bölgesinde derin denizde keşfedilen doğalgaz rezervinin Filyos Endüstri Bölgesinde karaya çıkarılarak işlenmesi bölgenin önemini daha da arttırmaktadır. Sakarya Gaz Sahasında bulunan doğalgaz rezervi, Filyos limanı ve bölgesel yenilenebilir enerji potansiyeli birlikte değerlendirildiğinde bölgenin önemli bir enerji üssüne dönüşeceğini göstermektedir. Sakarya Gaz Sahası Kara Tesisinde işlenecek doğalgaz ulusal şebeke ile bütünleşmiş olacaktır. Filyos Endüstri Bölgesinde entegre gübre üretim tesisinin yapılması planlanmaktadır. Tesiste gübre üretimi için amonyak üretimi gerekmektedir. Amonyak üretimi için hidrojene ihtiyaç duyulmaktadır. Dünya genelinde hidrojen en çok gübre sanayisi için amonyak üretiminde kullanılmaktadır. Günümüzde hidrojen üretimi için en tercih edilen yöntem doğalgazın buhar-metan reformasyonu yöntemiyle elde edile edilmesidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından ürettiğimiz hidrojen Yeşil Hidrojen olarak tanımlanmaktadır. Yeşil hidrojen, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile elde edilen elektriğin, suyun elektroliz yöntemi kullanılarak üretilebilmektedir. Yeşil hidrojenin, çelik, amonyak ve çimento gibi üretim sektörlerinin gelecekte karbon emisyonlarının sınırlandırılmasında yaygın olarak kullanılması hedeflenmektedir. Bu çalışmada, enerji kaynakları analiz edilerek, Zonguldak-Filyos Endüstri Bölgesi için hidrojen potansiyeli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Filyos Valley Project is one of the most important investment areas of our country. The natural gas reserve discovered in the deep sea in the Sakarya Gas Field Region, approximately 165 km away from the Zonguldak-Filyos region, is brought to land and processed in the Filyos Industrial Zone, further increasing the importance of the region. When the natural gas reserves in the Sakarya Gas Field, Filyos port and regional renewable energy potential are evaluated together, it shows that the region will turn into an important energy base The natural gas to be processed at the Sakarya Gas Field Land Facility will be integrated with the national grid. It is planned to build an integrated fertilizer production facility in Filyos Industrial Zone. Ammonia production is required for fertilizer production at the facility. Hydrogen is needed for ammonia production. In the world most of the hydrogen produced is used in the fertilizer industry for ammonia production Actually the most preferred method for hydrogen production is the steam-methane reforming of natural gas.The hydrogen we produce from renewable energy sources is defined as Green Hydrogen. Green hydrogen can be produced using the electrolysis method of water and electricity obtained from renewable energy sources such as sun and wind. Green hydrogen is aimed to be widely used in limiting carbon emissions of production sectors such as steel, ammonia and cement in the future. In this study, energy resources were analyzed and the hydrogen potential for Zonguldak-Filyos Industrial Zone was examined.