Filyos Vadisi Projesi'nin çevresel etkileri: Yerel halkın görüşleri
Environmental impacts of the Filyos Valley Project: Public opinions
- Tez No: 941445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Filyos Vadisi Projesi (FVP), Zonguldak'ta hayata geçirilmiş büyük bir sanayi ve liman projesidir. Proje, ekonomik kalkınmayı hızlandırmayı, istihdam yaratmayı ve Türkiye'nin dış ticaretini artırmayı hedeflemektedir. Filyos Limanı, Endüstri Bölgesi ve Serbest Bölgesi gibi bileşenlerden oluşan proje, bölgede ekonomik büyümeyi ve refahı artırmayı amaçlamaktadır. FVP, Sultan Abdülhamid (1876-1909) döneminde temelleri atılan, Türkiye'nin ekonomik ve stratejik hedefleri doğrultusunda önem taşıyan bir projedir. Proje kapsamında Filyos Limanı kurulmuş olup sanayi tesisleri ise kurulma aşamasındadır. Filyos, Karadeniz'de 2021 yılında keşfedilen doğal gaz rezervlerinin işlenmesi ve dağıtımı için önemli bir merkez haline gelmiştir. 2012'de Bakanlar Kurulu kararı ile hayata geçirilen FVP, 2 bin hektarlık alandakurulmuş olup, bu alanın 400 hektarı sanayi tesislerine ayrılmıştır. Filyos Limanı, yıllık 25 milyon ton kargo kapasitesine sahiptir. 2021'deki doğal gaz keşfiyle limanın önemi daha da artmıştır. 4737 sayılı Endüstri Bölgesi Kanunuyla (2002) kamulaştırma yapılarak kamu yararına projeler için arazi tahsisi yapılmaktadır. Filyos Endüstri Bölgesi (344 hektar alan) 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu'na (2002) göre kurulmuş ve yönetilmektedir. Bu kanun, Türkiye'de endüstri bölgelerinin kurulması, yönetimi ve işletilmesi için yasal bir çerçeve sunmaktadır. Kanunu'nun olumlu etkilerinin yanı sıra, bazı olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Endüstri bölgelerinin kurulması ve işletilmesi, çevresel kirlilik riski taşımaktadır. Bu risk, projenin yerel halk nezdinde görüşlerinin incelenmesinin temel nedenini oluşturmuştur. Endüstri bölgesi henüz tam anlamıyla faaliyete geçmemiş ve öngörülen yatırımlar henüz gerçekleşmemiştir. Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi kuruluş ve işletme aşamalarında çevresel riskleri içerisinde barındırmaktadır. Atık yönetimi ve emisyon kontrolü konularında yeterli önlemler alınmadığında, hava, su ve toprak kirliliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Endüstri bölgelerinin yer seçimi, doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesine ve biyolojik çeşitliliğin azalmasına neden olabilir. Endüstri bölgelerinin yoğunlaştığı bölgelerde, aşırı nüfus artışı ve kentleşme sorunları yaşanabilir. Bu durum, altyapı yetersizlikleri, konut sıkıntısı ve sosyal hizmetlerin yetersizliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu olumsuz etkilerin en aza indirilmesi için, endüstri bölgelerinin planlanması, kurulması ve işletilmesi süreçlerinde çevresel etki değerlendirmelerinin yapılması, sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin benimsenmesi ve etkin denetim mekanizmalarının oluşturulması önemlidir. 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu (2002), endüstri bölgelerinin planlanması, kurulması ve işletilmesi süreçlerinde çevresel etki değerlendirmelerinin yapılmasını öngörmüştür. Projenin yerel halk nezdindeki görüşlerinin incelenmesi, çevresel risklerin değerlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Halkın katılımı, projenin şeffaflığı ve kabul edilebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Projenin çevresel etkilerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi olası olumsuz etkilerin önlenmesi için gereklidir. Bu çalışma, Filyos Vadisi Projesi'nin çevresel etkisini yerel halkın görüşleri üzerinden anket yöntemiyle değerlendirmektedir. Proje alanına yakın yerleşim bölgelerinde yaşayan 412 katılımcıya anket yapılmıştır. Anket soruları, hava ve su kalitesi, ormansızlaşma, toprak verimliliği ve gürültü kirliliği gibi projenin potansiyel çevresel etkilerine dair görüşleri ölçmek üzere tasarlanmıştır. Bulgular projenin çevreye etkisi konusunda yerel halkın endişeli olduğunu ortaya koymuştur. Veriler, SPSS programında istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, katılımcıların özellikle ormansızlaşma ve su kirliliği konularında endişe duyduklarını göstermektedir. Katılımcıların %68'i, projenin su kaynaklarını olumsuz etkilediğini düşünmektedir. Bu bulgular, çevresel etki değerlendirme süreçlerinin daha katılımcı ve şeffaf bir şekilde yürütülmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, benzer kalkınma projelerinde yerel halkın görüşlerinin dikkate alınmasının önemini göstermesi açısından gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Filyos Valley Project (FVP) is a major industrial and port project in Zonguldak. The project aims to accelerate economic development, create employment and increase Turkey's foreign trade. The project, which consists of components such as Filyos Port, Industrial Zone and Free Zone, aims to increase economic growth and prosperity in the region. The FVP is an important project in line with Turkey's economic and strategic objectives, the foundations of which were laid during the reign of Sultan Abdülhamid (1876-1909). Within the scope of the project, Filyos Port has been established and industrial facilities are in the process of establishment. Filyos has become an important centre for the processing and distribution of natural gas reserves discovered in the Black Sea in 2021. FVP, which was implemented with the decision of the Council of Ministers in 2012, was established on an area of 2 thousand hectares, 400 hectares of which is reserved for industrial facilities. Filyos Port has an annual cargo capacity of 25 million tonnes. With the discovery of natural gas in 2021, the importance of the port has increased even more. With the Industrial Zone Law No. 4737 (2002), land is allocated for projects in the public interest through expropriation. Filyos Industrial Zone (344 hectares) is established and managed according to the Industrial Zones Law No. 4737 (2002). This law provides a legal framework for the establishment, management and operation of industrial zones in Turkey. In addition to the positive effects of the Law, there are also some negative effects. The establishment and operation of industrial zones carries the risk of environmental pollution. This risk was the main reason for analysing the opinions of the local community on the project. The industrial zone is not yet fully operational and the foreseen investments have not yet been realised. The Filyos Port and Industrial Zone involves environmental risks during the establishment and operation phases. When adequate measures are not taken in waste management and emission control, problems such as air, water and soil pollution may arise. Site selection of industrial zones may cause destruction of natural habitats and decrease in biodiversity. Overpopulation and urbanisation problems may occur in areas where industrial zones are concentrated. This situation may lead to problems such as infrastructure inadequacies, housing shortage and inadequacy of social services. In order to minimise these negative impacts, it is important to conduct environmental impact assessments, adopt sustainable development principles and establish effective control mechanisms in the planning, establishment and operation of industrial zones. The Filyos Port and Industrial Zone involves environmental risks during the establishment and operation phases. When adequate measures are not taken in waste management and emission control, problems such as air, water and soil pollution may arise. Site selection of industrial zones may cause destruction of natural habitats and decrease in biodiversity. Overpopulation and urbanisation problems may occur in areas where industrial zones are concentrated. This situation may lead to problems such as infrastructure inadequacies, housing shortage and inadequacy of social services. In order to minimise these negative impacts, it is important to conduct environmental impact assessments, adopt sustainable development principles and establish effective control mechanisms during the planning, establishment and operation of industrial zones. Law No. 4737 on Industrial Zones (2002) stipulates that environmental impact assessments should be carried out during the planning, establishment and operation of industrial zones. Analysing the views of the local community plays an important role in the assessment of environmental risks. Public participation is critical to the transparency and acceptability of the project. A comprehensive assessment of the environmental impacts of the Project is necessary to prevent potential negative impacts. This study evaluates the environmental impact of the Filyos Valley Project through the opinions of local people by using a survey method. A total of 412 respondents living in settlements close to the project area were surveyed. The survey questions were designed to measure opinions on the potential environmental impacts of the project such as air and water quality, deforestation, soil fertility and noise pollution. The findings revealed that local people were concerned about the environmental impact of the Project. The data were analysed using statistical analysis methods in SPSS software. The results show that respondents were particularly concerned about deforestation and water pollution. 68% of the respondents think that the project has a negative impact on water resources. These findings reveal the necessity of conducting environmental impact assessment processes in a more participatory and transparent manner. This study provides a basis for future research as it demonstrates the importance of considering the views of local people in similar development projects.