Gebe kadınlarda bulantı kusma şikayeti ile eşşiddeti öyküsü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nausea andvomiting complaints and a history of spotter violence inpregnant women
- Tez No: 859526
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma gebelkte bulantı kusma şkayet le eş şddet öyküsü arasındak lşknn ncelenmes amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara l merkeznde hzmet veren Lokman Hekm Ünverstes Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Ankara Hastanes Kadın Hastalıkları ve Doğum Polklnğ'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrennn belrtlen merkeze gebelk kontrolü çn başvuran gebe kadınlar oluşturmuştur. Örneklem sayısı güç analz le hesaplanmış, 191 bulantı kusma şkayet olan, 191 bulantı kusma şkayet olmayan gebe kadın olmak üzere toplam 382 gebe kadının çalışmaya alınmasına karar verlmştr. Verler araştırmacılar tarafından hazırlanan Gebe Blg Formu, Kadına Yönelk Eş Şddet Ölçeğ (KYEŞÖ) ve Gebelğe Özgü Bulantı Kusma Değerlendrme Skalası (GÖBKDS) kullanılarak toplanmıştır. Verler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme teknğ le elde edlmştr. Verlern şlemlernde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Verlern analznde bağımsız örnekler t test, tek yönlü varyans analz, Tukey test ve korelasyon analz kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebe kadınların yaş ortalaması 30,22 (Ss=5,75) olup; %44,8' lse mezunudur ve %56,8' çalışmaktadır. Gebelern evllk yaş ortalaması 23,46 (Ss=4,39 ve evllk yılı ortalaması 6,97 (Ss=6,61) dr. Kadınların %41,1'nn lk gebelğ olup%58,4'ü 10 ve altı gebelk haftasındadır.
Özet (Çeviri)
Ths research was conducted to examne the relatonshp between complants of nausea and vomtng durng pregnancy and a hstory of ntmate partner volence. The research was conducted at Lokman Hekim University Health Application and Research Center Ankara Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic, which serves in the city center of Ankara. The population of the research consisted of pregnant women who applied to the specified center for pregnancy control. The sample size was calculated by power analysis, and it was decided to include a total of 382 pregnant women in the study, 191 with nausea and vomiting complaints and 191 without nausea and vomiting complaints. The data were obtained by face-to-face interview technique, using the Pregnancy Information Form prepared by the researchers, the Intimate Violence Against Women Scale (IVAWS) and the Pregnancy- Specific Nausea and Vomiting Assessment Scale (PUQE). SPSS 25.0 program was used to process the data. Independent samples t test, one-way analysis of variance, Tukey test and correlation analysis were used to analyze the data. The average age of pregnant women participating in the study was 30.22 (Ss=5.75); 44.8% are high school graduates and 56.8% are working. The average age of pregnant women at marriage is 23.46 (Ss=4.39) and the average year of marriage is 6.97 (Ss=6.61). 41.1% of women are in their first pregnancy and 58.4% are at 10 or less weeks of pregnancy.