Analysis of toothbrushing technique through plaque removal success
Diş fırçalama tekniğinin plak temizleme başarısı yoluyla analizi
  1. Tez No: 859527
  2. Yazar: ELHADI ABDALLA AMMAR SHKORFU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY, DOÇ. DR. SERKAN KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Ağız sağlığı kavramının temelini oluşturan ağız sağlığı düzeyleri ve diş sağlığı kalitesinin belirlenmesi üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, çocuklar ve erken yetişkinlik döneminde diş fırçalama alışkanlığının öğrenilme sürecini netleştirmek amacıyla, diş fırçalama tekniklerinin kullanıldığı uygulamaların teknik ve fiziksel modeller aracılığıyla değerlendirilmesini hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Veriler, 23 kişilik bir gruptan elde edilmiş olup, farklı yaş gruplarındaki kadın ve erkek bireylerden oluşmaktadır. Bu veriler, önerilen elektronik diş fırçalama ekipmanı ile X-Y-Z şeklinde üç farklı eksen yolunun kaydını içermektedir ve MATLAB tarafından bu üç eksenle ilgili kodlar çizilmek üzere işlenmiştir. Sonuçlar: Bu Çalışmada deneylerin öncesinde ve sonrasında doğru, MAV (6.00) ve WAMP (179.419) gibi genellikle azalan parametre değerleri, AAC (1.270) gibi genlikler arasındaki ortalamaların değiştiği Ölçülmüştür. Varyans (VAR) 78.829 ve sinyal-gürültü oranı, genlikler ve genlikler arasındaki ortalamaları gösterirken, MNF ve MDF (sırasıyla 0.071, 0.021) frekans bileşenlerindeki değişimi ifade etmektedir. Ayrıca, iki deney arasındaki tüm dönem uzunluklarının AVG'sinin ortalaması, hareket genliği azalması açısından %75 aralığında bulunmaktadır. Bununla birlikte, yapılandırılmış uygulamaya bağlı olarak iki deney arasında belirtilen değişiklikler vardır. Bu çalışma ile. • Deneysel modelleme verileri arasında uyum sağlanmış ve plak birikimi ile diş lekelenmesinin azaldığı gösterilmiştir. • Özel ihtiyaçları olan ve motor becerileri zayıf olan bireylerin diş fırçalama hatalarını düzeltmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulama önerilmektedir, bu sayede uygulama bir eğitim aracı olarak değerlendirilmiştir. Tartışma: Üzerinde durulan istatistiksel parametreler, deneklerin çoğunluğu için fiziksel hareket modelinin belirlenmesine yönelik özelliklerin çıkarılmasında kullanılmıştır. Veri işleme sürecinin tamamlanmasının ardından, önerilen elektronik ekipmanı kullanan 23 denek (eğitim aşaması öncesi ve sonrası) tarafından kaydedilen verileri gösteren istatistiksel değerler sunulmuştur. MNF ve MDF gibi bazı parametreler, deney öncesinden sonrasına doğru çoğu parametre değerinde azalma olduğunu göstermekte ve bu durum MAV, sinyalin genlikleri arasındaki ortalama farkı veya dalgalanma oranını ölçmektedir. Değerlerin azalması, kişinin dişlerini fırçalamayı öğrendiğini gösterir. Bu değer, kişinin hareketleri öğrendiğini gösterir ve ayrıca sunduğumuz yöntemin tıbbi gözlemlerinin başarısını takip edebilmemize olanak sağlar. Gx, Gy, Gz çıkışları, deneyler öncesinde ve sonrasında farklılık göstermektedir Önceden Gy yüksek genliğe sahip bir bölgeye sahiptir, fakat sonrasında bu bölge pürüzsüz hale gelmiştir: • İki deney arasındaki ortalama değişim, hareket genliğini azaltarak %75 aralığındadır. • Sonuçlar, deneklere diş fırçasının doğru kullanımının öğretilmesinden sonra modelimizin avantajlarını göstermektedir. • Diş fırçasının hareket yönleri daha düzgün hale getirildi ve dişlere daha az zarar verilmiştir. • öncesı ve sonrası deneyleri arasındaki genlik farkı, sonrasında deneylerinin rastgele hareketinin daha az olduğunu ve diş fırçasının doğru şekilde kullanılmasında daha kararlı olduğunu bize açıkça göstermektedir. Deney, diş fırçalama hareketi yollarındaki düzensizliğin bakteri plağının kalıcılığına ve birikmesine karşılık geldiğini, hareket yollarındaki düzenlilik ve stabilitenin ise bakteri plağı birikiminin azaltılmasına ve kontrolüne karşılık geldiğini göstermektedir. Bu durum, önerilen elektronik diş fırçalama ekipmanına entegre edilen, diş hekiminin klinik değerlendirmesinin tedavi öncesi ve sonrası sonuçlarını yakalayan ve dolayısıyla fırçalama yönteminin kabul edilebilir veya kabul edilemez olduğunu gösteren uyarı sisteminin hassasiyetine bağlanmaktadır. Çözüm: Diş hekiminin gözlemlerinden elde edilen bulgular, kabul edilebilir veya kabul edilemez fırçalama metodunun ne olduğunu açıkça göstermektedir. Ayrıca, analitik veriler bize kişinin diş fırçalama tekniğindeki hareketleri öğrendiğini ve sunduğumuz yöntemin tıbbi gözlemlerinin başarısını net bir şekilde görebildiğimizi göstermektedir. Plak birikiminin önlenmesi ve ağız sağlığının korunması için daha fazla bilimsel araştırmanın yapılması gerekmektedir, bunun sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background/aims: Determining the levels of oral health, as well as the quality of dental health, are the keystone upon which oral health conceptions are built. This study aimed to assess teethbrushing techniques practices, using technical and physical model, in order to clarify the learning way of teeth brushing in children and pre-adults ages. Materials and Methods: Data through a group of 23 participants, males and females of different ages, has been recorded by the proposed electronic toothbrushing equipment of 3 types axes pathways of X- Y- Z. Detection, of the Before and After training Experiments, and been processed by MATLAB to plot codes for the three axes. Results: Through this study, most of the parameter values, such as the Mean Difference Between Amplitudes MAV (6.00), Wilson Amplitude WAMP (179.419), and Average Amplitude Coupling AAC (1.270) exhibit decreasing from the before to the after experiments, as the Variance VAR (78.829), and shown the mean differences between the amplitudes and the amplitudes of the signals rate, as the Mean Frequency MNF and Median Frequency MDF (0.071, 0.021 respectively) show the change in frequency components. Farthermore the average over all the epochs lengths AVG between the two experiments, is in the range of 75% in aspects of movement amplitude reduction. Conclusion: The results from a dentist's observation, demonstrated what the acceptable or nonacceptable brushing method. Furthermore, analytical values show us that person learns the movements of teeth brushing technique, and from his /her medical observations, we can see clearly the success of the method we offer.