Rus istilası sırasında Kafkasya'da toplumsal çözülme
Social disintegration in the caucasus during the Russian invasion
  1. Tez No: 859559
  2. Yazar: ŞEVVAL SAKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERTCAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılda Kafkasya'da gerçekleşen Rus istilasının Kafkas toplumlarına yansıması ve Rus istilası sırasında Kafkas halkları arasındaki toplumsal tabakalaşmanın dönüşümü ve çözülme çeşitli yönleriyle ele alınacaktır. Kafkasya'daki toplumların ve sosyal sınıfların Rus istilasında görülen örgütlenmeler, politikalar, toplumsal hareketler, diğer devletlerin politikaları gibi etmenlerle nasıl bir çözülmeye uğradığı ortaya koyulacaktır. Çalışmanın temel sorusunu Rus istilasında görülen etmenlerin Müridizm hareketi sonucunda Kafkas toplum yapısına, mülkiyet ilişkilerine etkileri oluşturmaktadır. Buradan yola çıkarak çalışma Kafkasya'nın Rus istilası süreci sosyolojik bir bakış açısıyla ele alınmış ve Müridizm hareketinin etkisiyle görülen sosyal çatışma, Kafkas feodal beylerin toplumsal hareketlerle ilişkileri toplumsal çözülme kavram ve kuramları çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflection of the Russian invasion in the Caucasus in the 19th century on the Caucasian societies and the transformation of social stratification and dissolution among the Caucasian peoples during the Russian invasion will be discussed from various aspects. It will be revealed how the societies and social classes in the Caucasus have been dissolved due to factors such as organizations, policies, social movements, and the policies of other states during the Russian invasion. The main question of the study is the effects of the factors seen during the Russian invasion on the Caucasian social structure and property relations as a result of the Müridism movement. From this point of view, the study examines the process of the Russian invasion of the Caucasus from a sociological point of view and analyzes the social conflict seen with the effect of the Muridism movement, the relations of Caucasian feudal lords with social movements within the framework of the concepts and theories of social disintegration.