Kur'an kıssalarıyla ilişkili bazı tasavvufî kavramların celâl ve cemâl tecellileri bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of some mystical conceptions related to qur'ani̇c parables in the context of jalal and jamal's treatments
- Tez No: 859558
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanoğlu; kimi zaman birbirini tamamlayan kimi zaman da birbiriyle çelişkili görünen parçalardan oluşan bir bütündür. İnsan hangi parçasını beslerse dışarıdan tanımlanan kimliği ona göre şekil alır. Bütün mahlûkâtı var eden Allah Teâlâ da farklı isim ve niteliklere sahip bir yaratıcıdır. Kur'an vesilesi ile bize bildirilen sadece esmâʾü'l-hüsnâdan bile yüzlerce farklı nitelik çıkarımı yapılabilir. Ancak bu çalışma için yüce Allah'ın fiillerinden yalnızca rahmeti ve gazabı dikkate alınmıştır. Bu bağlamda Kur'an kıssaları irdelenmiş olup bazı tasavvufî kavramlarla ilişkisi kurulmuştur. İnsanın farklı yaşam koşullarında takındığı tavırlardan yola çıkılarak kazandığı sıfatların akıbetine etkisi tartışılmıştır. Bu çalışma yüce Allah'ın razı olduğu yahut hoşnutsuzluğuna sebep olacak haller bağlamında bazı tasavvufî kavramları ele almıştır. Kur'an kıssalarını referans olarak alan bu çalışma sûfi görüş ve yaşantılarına da yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind; It is a whole consisting of parts that sometimes complement each other and sometimes seem contradictory to each other. Whichever part a person feeds, his externally defined identity takes shape accordingly. Almighty Allah, Who created all creatures, is also a creator with different names and qualities. Hundreds of different qualities can be deduced from even only the esmâʾü'l-ḥusnâ that has been revealed to us through the Qur'an. However, for this study, only the mercy and wrath of Almighty Allah have been taken into account. In this context, the stories of the Qur'an have been examined and their relationship with some mystical concepts has been established. The effect of the adjectives that a person acquires on the fate of the person based on the attitudes he adopts in different life conditions is discussed. This study deals with some mystical concepts in the context of the situations that Allah is pleased with or that will cause his displeasure. This study, which takes the stories of the Qur'an as a reference, also includes Sufi views and lives.