Ticari gübreye alternatif olarak kullanılan organik gübre çeşitlerinin yedikule (Lactuca sativa L. var. longifolia) ve kıvırcık (Lactuca sativa L. var. crispa) marul bitkilerinin büyümesi ve mineral madde içeriği üzerine etkileri
Effects of organic fertilizer types used as alternatives tocommercial fertilizers on the growth and mineral content of yedikule (lactuca sativa l. var. longifolia) and kivircik (lactuca sativa l. var. crispa) lettuce plants
- Tez No: 859595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL KARGIN ERÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde yaygın olan konvansiyonel (geleneksel) yetiştiriciliğin azaltılması, organik ve ekolojik tarım ürünlerinin üretiminin artırılması, kimyasal gübre kullanımının azaltılması ve alternatif gübre çeşitlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışmada; ticari gübreyle birlikte balık gübresi ve mikroalg (Spirulina platensis) gübresi kullanılarak Yedikule ve kıvırcık marul bitkileri sera ortamında yetiştirilip, alternatif gübre çeşitlerinin bitkilerin gelişimine ve besin içeriğine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada farklı gübre çeşitleri (NPK-50, NPK-100, Balık ve Alg Gübresi) kullanılarak sera ortamında yetiştirilen Yedikule ve kıvırcık marul bitkilerinin gelişimine (bitki boyu, yaprak yaş/kuru ağırlığı, kök çapı, kök uzunluğu, kök yaş/kuru ağırlığı) ve mineral içeriğine (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn, B ve Mo) olan etkileri araştırılmıştır. Deneme grupları arasında en yüksek N içeriği Yedikule marulda alg gübresi uygulamasında (106,29 ppm), kıvırcık marulda ise en yüksek NPK-100 uygulamasında (88,61 ppm) tespit edilmiştir. Her iki türde de P içeriği en yüksek balık gübresi uygulamasında (Yedikule marul 5,99 ppm; kıvırcık marul 5,54 ppm), K içeriği ise alg gübresi uygulamasında (Yedikule marul 38,14 ppm; kıvırcık marul 33,80 ppm) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out with the aim of reducing the conventional (traditional) cultivation that is common in our country, increasing the production of organic and ecological agricultural products, reducing the use of chemical fertilizers and evaluating alternative fertilizer types; Yedikule and curly lettuce plants were grown in a greenhouse environment using fish manure and microalgae (Spirulina platensis) fertilizer along with commercial fertilizer and the effects of alternative fertilizer types on the development and nutritional content of the plants were investigated. In the study, the effects of Yedikule and curly lettuce plants using different fertilizer types (NPK-50, NPK-100, Fish and Algae Fertilizer) on the development (plant height, leaf fresh/dry weight, root collar diameter, root length, root fresh/dry weight) and mineral content (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn, B and Mo) were investigated. Among the experimental groups, the highest N content was detected in the algae fertilizer application in Yedikule lettuce (106,29 ppm), and the highest in the NPK-100 application in curly lettuce (88,61 ppm). In both species, the highest P content was detected in the fish fertilizer application (Yedikule lettuce 5,99 ppm; curly lettuce 5,54 ppm), while the K content was determined in the algae fertilizer application (Yedikule lettuce 38,14 ppm; curly lettuce 33,80 ppm).